BTC madenciliği için sürdürülebilir enerji kullanımı yılda yaklaşık %60 büyüyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Bitcoin (BTC) madencilik şirketleri, küresel Bitcoin madencilik endüstrisi sürdürülebilir enerji karışımını yıldan yıla yaklaşık %59 artırdıkça yeşil enerjiyi daha da benimsiyor.

Bitcoin Madencilik Konseyi (BMC), küresel Bitcoin ağının %50’sini veya 100,9 exahash’ı (EH) temsil ettiğini iddia eden 44 Bitcoin madencilik şirketinden oluşan bir gruptur. Pazartesi günü bulgularla birlikte yeni bir rapor yayınladı. Grup ayrıca Bitcoin savunucusu ve MicroStrategy CEO’su Michael Saylor tarafından yönetiliyor.

BMC üye şirketlerinin en son araştırması, şirketlerinin ne kadar elektrik tükettiğini, bu elektriğin yüzde kaçının hidro, rüzgar, güneş, nükleer veya jeotermal kaynaklardan üretildiğini ve operasyonlarının hash oranının ne olduğunu sorguladı.

BMC, küresel madencilik endüstrisinin en iyi kripto için sürdürülebilir elektrik karışımının şu anda son çeyreğe göre %0,1 düşüşle %58,4 olduğunu tahmin ediyor. Belki daha da önemlisi, 2021 yılının ilk çeyreğinde tahmin edilen %36,8 yenilenebilir enerjiden elde edilen önemli bir büyüme.

Bununla birlikte, BMC’nin yalnızca Haziran 2021’de kurulduğunu belirtmekte fayda var, bu nedenle 2021’in ilk çeyreğinde tahmin edilen %36,8’lik yenilenebilir enerjiyi nasıl formüle ettiği tam olarak belli değil.

BMC üyeleri tarafından kendileri tarafından bildirilen yeni rapora ilişkin veriler, elektriği %64,6 sürdürülebilir güç karışımıyla kullandıklarını gösterdi. Küresel Bitcoin madenciliği rakamları, BMC üyelerinden gelen verilerden tahmin edildi.

İlişkili: Dünya Günü analistleri, Bitcoin madenciliğinin doğal olarak yeşil enerjiye yöneldiğini söylüyor

Bitcoin, ağır enerji kullanımı ve yüksek karbon ayak izi nedeniyle eleştiri yağmuruna tutuldu ve madencilik endüstrisi, eleştiriyle mücadele etmek için daha yeşil enerji kaynaklarını veya diğer operasyonlardan boşa harcanan yan ürünleri kullanmayı benimsemeye istekli.

BMC tarafından sağlanan rakamlar, Joules bilimsel dergisinde yayınlanan ve kripto madenciliğinin Bitcoin ağını sürdürmek için operasyonlar tarafından üretilen karbon emisyonlarında %17’lik bir artışa katkıda bulunduğunu vurgulayan Şubat araştırması ile çelişiyor.

Rapor, küresel Bitcoin madencilik operasyonlarının 247 terawatt-saat (TWh) kullandığını, altın madenciliği operasyonlarının tükettiğinin yarısından azını ve dünyanın toplam enerji kullanımına kıyasla %0,16 kullandığını iddia ederek sektöre göre toplam tahmini enerji kullanımını parçalıyor.

BTC madenciliği için sürdürülebilir enerji kullanımı yılda yaklaşık %60 büyüyor
Diğer endüstrilere karşı küresel Bitcoin madenciliği

Kendi bildirdiği elektrik tüketimi ve şirket hash oranlarına ilişkin sonuçlar, görünüşe göre madencilik verimliliğinin arttığını gösteriyor.

Son 12 ayda, endüstrinin elektrik tüketimi %25 azalırken, hash oranı %23 artarak 164.9’dan 202.1’e yükseldi ve bu da 2021 yılının ilk çeyreğinden bu yana madencilik verimliliğinde %63’lük bir artışa eşit. sekiz yıl öncesine göre %5,814 daha verimli.

BTC madenciliği için sürdürülebilir enerji kullanımı yılda yaklaşık %60 büyüyor

Reklam Alanı
0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

News Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!