Brezilya Senatosu’ndan kripto para tasarısına onay

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Brezilya Senatosu’ndan kripto paraları regüle eden bir kanun tasarısına dün akşam onay çıktı. Bir senatör tarafından sunulan yasa tasarısının şimdiki durağı ise Brezilya meclisi olacak. Tasarının kabul edilmesi durumunda, Brezilya hükumeti kripto paraları kontrol etmesi amacıyla yeni bir devlet kurumu oluşturacak ve bu görev Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun elinden alınacak.

El Salvador’un geçtiğimiz sene Bitcoin’i yasal para ilân etmesinin ardından özellikle 2022’de birçok ülkenin de benzer adımları atacağı belirtilmişti. Yoğun enflasyonun görüldüğü Latin Amerika bölgesindeki diğer ülkelerden aynı adımın gelmesi kısa vadede zor görünse de, kripto paraların her geçen gün daha fazla tartışılması ve meclis ile senatolarda konuşulması da gözlerden kaçmıyor.

Yeni bir kurum oluşturulacak

Dün akşam Brezilya Senatosu’nda önemli bir oylama yapıldı ve kripto para işlemlerini regüle etmeyi öneren bir kanun tasarısı kabul edildi. Senatör Flavio Arns tarafından sunulan tasarıya göre, kripto paraların regülasyonu Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun elinden alınacak ve hükumet bu konuyla ilgilenen yeni bir devlet kurumu oluşturacak. Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu sadece ICO’ları gözetimi altında tutacak.

Taslak metinde “Sanal hizmet sağlayıcıları” ibaresi yer alırken, bu sıfata sahip olan şirketlerin, diğer finansal kurumlarla aynı sorumluluklara sahip olacakları belirtiliyor.

Kanun tasarısının bundan sonraki durağı ise meclis… Tasarının meclisten de geçmesi durumunda, hükumet üst yönetiminin son bir veto hakkı daha bulunuyor ancak buradan gelen bir onayın ardından tasarı tamamen kanunlaşabilecek.

Birçok yasa tasarısı sunulmuştu

Senato’nun Ekonomik İşler Komitesi Şubat ayında bu kanun tasarısını kabul etmiş ve genel oylama için önünü açmıştı. Komite ayrıca, Arns gibi iki tasarı daha sunan Styvenson Valentim ve Soraya Thronicke adlı senatörlerin tasarılarını ise reddetmişti.

Brezilya son dönemde kripto paraların yoğun şekilde benimsendiği ülkelerden… Birçok uluslararası kripto odaklı şirket, ülkeye yatırım yapmaya devam ederken hem Bitcoin hem de Ethereum spot ETF’leri ülkede 2021 yılında kabul edilmişti.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

News Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!