Brezilya merkez bankası başkanı, CBDC pilotunun 2022’de başlayacağını doğruladı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Cointelegraph Brazil’in haberine göre Brezilya Merkez Bankası başkanı, ülkenin bağımsız dijital para birimi pilotunun bu yıl yayına gireceğini doğruladı.

Dijital para birimiyle ilgili onay, Pazartesi günü Brezilya Merkez Bankası başkanı Roberto Campos Neto’nun bu yılın ikinci yarısında pilot bir CBDC programının yayınlanabileceğini belirttiği bir etkinlik sırasında geldi.

Yaklaşan CBDC’nin değeri, ulusal fiat ödeme sistemi STR’ye (Rezerv Transfer Sistemi) karşı sabitlenecektir. Neto ayrıca “Dijital Gerçek” in sabit bir arza sahip olacağını ve Bitcoin’e oldukça benzer şekilde yalnızca belirli bir miktarının basılacağını doğruladı:

“Bu [using the STR in Real Digital] bankaların bilançolarında bir kırılma yaratmadan para biriminin dijitalleşmesini yaratmanın bir yoludur. Bu projenin yılın ikinci yarısında bir tür pilot uygulaması olmalı.”

Konuşması sırasında Neto, kriptonun hala bir ödeme biçiminden ziyade bir yatırım biçimi olarak daha belirgin olduğuna inandığını ve kitleler arasında benimsenmenin artması durumunda değişebileceğini de sözlerine ekledi.

İlişkili: Yeni kripto sahipleri 2021’de 3 kilit bölgede neredeyse iki katına çıktı: Rapor

Bir CBDC pilotunun yılın ikinci yarısına kadar onaylanması, merkez bankasının CBDC gelişimine yardımcı olmak için dokuz bankayla ortaklığından bir ay sonra geldi. Merkez bankası başkanının onayıyla Brezilya, bağımsız dijital para birimleri üzerinde çalışan büyüyen ülkeler listesine katılacak.

Brezilya şu anda kripto para çılgınlığı ve sayısallaştırmadan para kazanmak istiyor. CBDC gelişimine odaklanmasının yanı sıra Brezilya, kripto pazarını düzenlemek için Şubat ayı sonlarında bir kripto yasa tasarısı da sundu. Neredeyse üç yıldır üzerinde çalışılan tasarı, sanal varlığı (VA), komisyoncuyu veya borsayı neyin oluşturduğuna ve federal hükümetin hangi kollarının konuyla ilgili yargı yetkisine sahip olacağına dair çeşitli yönleri tanımlıyor.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

News Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!