Brainard, House komitesine CBDC’nin potansiyel rolü ve stablecoin’lerin geleceği hakkında bilgi verdi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Amerika Birleşik Devletleri Federal Rezerv başkan yardımcısı Lael Brainard, Finansal Hizmetler Komitesi’nin Perşembe günü gerçekleşen “ABD Merkez Bankası Dijital Para Biriminin (CBDC) Yararları ve Riskleri Üzerine” sanal oturumuna önceden yazılı bir bildiri sundu. 25’ten fazla yasa koyucunun soru sormak için sıraya girdiğini düşünürsek, bu sağlam bir stratejik hamleydi.

Brainard’ın komite önüne çıkması, Fed’in “Para ve Ödemeler: Dijital Dönüşüm Çağında ABD Doları” başlıklı tartışma belgesi için yorum döneminin kapanmasından hemen sonra geldi. Bununla birlikte, stabilcoin piyasasındaki son olaylar, ifadesinin çerçevelenmesinde önleyici bir rol oynadı.

Brainard, yaptığı yazılı açıklamada, stabilcoinlerin ekonomideki konumunu kabul etti. dedi ki:

“Gelecekteki bazı durumlarda, CBDC, şu anda nakitin ticari banka parasıyla bir arada bulunmasına benzer şekilde, dijital finansal ekosistemde güvenli bir merkez bankası yükümlülüğü sağlayarak, istikrarlı paralar ve ticari banka parası ile birlikte var olabilir ve onları tamamlayıcı olabilir.”

Soru-Cevap bölümünde Brainard, Ohio’dan Anthony Gonzalez ile stabilcoinlerin istikrarını sağlamak için “banka benzeri düzenlemeye benzer çok sağlam düzenleme” hakkında bir konuşma yaptı.

Brainard’ın yazılı açıklamasında ve Soru-Cevap bölümünde iki soruya kapsamlı bir şekilde değinildi: bankaların rolü ve aracılık olmadan da ekonomideki rollerinin azaltılıp azaltılmayacağı; artı ödeme sisteminin parçalanması ve bir CBDC’nin zaten var olan durumu nasıl etkileyeceği.

Bu noktalara ek olarak, katılımcıların birçoğu Brainard’a tartışma belgesindeki şu ifadeye baskı yaptı: “Federal Rezerv, yürütme organından ve Kongreden, ideal olarak şu formda net bir destek almadan bir CBDC ihracına devam etme niyetinde değildir. özel bir yetkilendirme yasası.” Milletvekilleri, Fed’in bir CBDC çıkarmaya karar verirken hangi ideal olmayan seçenekleri dikkate alacağını bilmek istedi. Soru, son katılımcı Massachusetts’ten Jake Auchincloss tarafından bile gündeme getirildi.

Başkan Maxine Waters, “dijital varlıklar uzay yarışından” ve Amerikalıların yurtdışında kabul edilen bir para birimine sahip olmanın sağladığı faydalardan bahsetti.

Brainard, CBDC varlıkları üzerindeki sınırlamaların ve CBDC hesaplarına faiz teklif etmemenin, kredi birliklerinin ekonomideki yerini korumaya ve geleneksel bankacılığın rolünü sürdürmeye yardımcı olabileceğini öne sürdü.

Brainard, Gonzalez’e verdiği demeçte, bir CBDC’nin, halihazırda bankacılık sisteminden para çekmekte olan rakip özel sektör sistemleri için bir ödeme para birimi sağlayarak, birlikte çalışabilirlik yoluyla ödeme sisteminin parçalanmasını kolaylaştıracağını, ancak engellemeyeceğini söyledi. 2017’den bu yana, ABD’de nakit paranın payı %31’den %20’ye düştü. Brainard, Kuzey Carolina’dan Ted Budd’a ayrıca, bir CBDC’nin arkasındaki hükümete tam güven duyacağını söyledi.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

News Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!