BNB otomatik yakma nedir ve nasıl çalışır?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

BNB ve blockchain ekosistemindeki rolü

Binance Coin (BNB), Binance ekosisteminin yerel kripto para birimidir. 2017 yılında piyasaya sürülen BNB, başlangıçta toplam 200 milyon arz ile Ethereum blok zincirinde bir ERC-20 jetonu olarak sunuldu. 2019’da Binance ana ağ takasına başladı ve tüm BNB tokenlerini BNB Chain’e taşıdı.

İlişkili: BNB Zincirine yeni başlayanlar için rehber: Binance Akıllı Zincirinin evrimi

BNB Zinciri, her ikisi de BNB tarafından desteklenen iki blok zincirinden oluşur:

 • BNB Beacon Chain: Daha önce Binance Chain olarak adlandırılan bu blockchain, oylama ve stake gibi BNB Chain yönetişim işlevlerini yerine getiriyor.
 • BNB Akıllı Zinciri (BSC): Bir zamanlar Binance Akıllı Zinciri olarak bilinen bu blok zinciri, akıllı sözleşmeleri desteklemek için Ethereum Sanal Makinesini kullanır ve Ethereum’un araçları ve merkezi olmayan uygulamaları (DApp’ler) ile tamamen uyumludur.

Yerel Binance Coin, artık Binance ekosisteminin önemli bir parçasıdır. Aşağıdakiler gibi BNB Zinciri üzerine kurulu diğer uygulamalar dahil olmak üzere Binance ve Binance.US borsalarının operasyonlarını güçlendirmek için kullanılır:

 • KrepTakas
 • biswap
 • ApeTakas
 • Autoshark Finans
 • hırs
 • Libera.Finansal
 • Nominex/Nomiswap
 • dinozorların yaşı
 • DEX Finans
 • Açık Kaldıraç

Bunlar, BNB blok zinciri üzerine inşa edilmiş birçok dApp’ten sadece birkaçı. Binance ayrıca ticaret hacmi bakımından en büyük kripto para borsası olmaya devam ediyor ve dünyanın en popüler borsalarından biri.

Madeni para yakmak nedir?

Bir madeni para yakma, bir kripto para birimi projesinin, genellikle dolaşımdaki arzı azaltmak ve kalan madeni paraların değerini artırmak için bazı madeni paralarını yok etmesidir. Madeni paralar, bilinmeyen bir özel anahtarla ölü bir kripto cüzdanına gönderilir, bu da bu paraların bir daha asla harcanamayacağı anlamına gelir.

Madeni para yakma işlemleri genellikle üç ayda bir veya altı ayda bir yapılır. Örneğin Binance, 100 milyon BNB yok edilene kadar her üç ayda bir BNB madeni paraları yakmayı taahhüt etti. Bu, toplam 100 milyon BNB arzı bırakacak – mümkün olan maksimum BNB arzı.

İlişkili: Geri al ve yak: Kriptoda ne anlama geliyor?

Blok zincirleri ve kripto protokolleri, aşağıdakiler de dahil olmak üzere birkaç nedenden dolayı periyodik jeton yakma ve jeton yakma yapar:

BNB nasıl yakılır?

Aşağıda açıklandığı gibi, BNB’nin yakıldığı madeni para yakma mekanizmaları vardır:

Gerçek zamanlı yazma mekanizması (BEP-95)

Birincisi Binance Evolution Proposal (BEP)-95 yazma mekanizmasıdır. BEP-95 sayesinde, BSC’ye harcanan gaz ücretlerinin bir kısmı yakılarak BNB gerçek zamanlı olarak yakılır. BNB Akıllı Zincirinin 2021 yükseltmesinden bu yana, BEP-95 günde yaklaşık 860 BNB yakmaya devam etti.

Binance CEO’su Changpeng Zhao, BNB’nin planlanandan daha yavaş giden yanma oranını hızlandırmak için BEP-95’i uyguladı. BEP-95, her bloğun doğrulayıcıları tarafından toplanan gaz ücretlerinin bir kısmını yakarak, yakılacak sabit bir BNB akışı sağlar.

BEP-95 tamamen BSC ağına bağlıdır, bu nedenle 100 milyon yakma hedefine ulaşıldıktan sonra BNB yakmaya devam edecektir. BEP-95 yazma işlemi, Twitter’da BNB Burns Tracker Bot aracılığıyla izlenebilir:

Reklam Alanı
BNB otomatik yakma nedir ve nasıl çalışır?

Üç ayda bir otomatik yanma

İkinci yöntem, Binance tarafından gerçekleştirilen planlı üç aylık yanıklardır. Bu yanıklarda, açık piyasadan belirli bir miktar BNB geri alınır ve imha edilir. İlk yakma Ekim 2017’de gerçekleştirildi ve 986.000 BNB yakıldı.

Üç aylık yakmalar Binance’in karları kullanılarak gerçekleştirilir ve önceden duyurulur. Yakılacak belirli BNB miktarı, genel karlılık, BNB dolaşım arzı ve üç ayda bir üretilen blok sayısı gibi çeşitli faktörlere dayanır. Nisan 2022’deki en son yanık itibariyle toplam 1.839.786.261 BNB yakıldı:

BNB otomatik yakma nedir ve nasıl çalışır?

BNB otomatik yakma nedir?

BNB otomatik yakma, Binance Chain ve Binance Smart Chain’in BNB Chain’e lansmanı ve yeniden markalandırılmasıyla birlikte oluşturuldu. Binance’e göre, otomatik yakma mekanizması, BNB jetonunun değerini en üst düzeye çıkarmak ve BNB ekosistemi için sürdürülebilir ve güvenli uzun vadeli bir büyüme planı sağlamak için tasarlandı.

Binance, borsalarındaki BNB işlem hacmine dayalı olarak üç ayda bir BNB yakma işlemi yapardı. Ancak, Aralık 2021’de üç aylık yanıkların yerini BNB otomatik yanık aldı.

Otomatik yakma işlemleri hala üç ayda bir yapılıyor, ancak artık yalnızca Binance’deki işlem hacmine dayanmıyorlar.

BNB otomatik yakma mekanizması, iki faktöre bağlı olarak yakılması gerekecek BNB miktarını ayarlamak için otomatikleştirilmiştir:

 • BNB fiyatı
 • Her çeyrekte BSC’de oluşturulan blok sayısı

Binance’e göre, yeni BNB yazma mekanizmaları daha iyi şeffaflık sağlıyor ve önceki üç aylık yakma yönteminden daha öngörülebilir. Binance ekibine göre, yeni otomatik yakma mekanizması BNB fiyatını dengelemeye ve onu büyük dalgalanmalardan korumaya yardımcı olacak.

BNB otomatik yazma nasıl çalışır?

Teknik açıdan bakıldığında, BNB otomatik yakma, ne kadar BNB’nin yakılması gerektiğini hesaplamak için BNB Akıllı Zincirinden alınan zincir üstü bilgileri kullanır. Mekanizma bu şekilde yanma miktarını “ayarlar”.

Yakma miktarı aynı zamanda arz ve talep dinamiklerinden de etkilenir; bu, BNB fiyatı düştüğünde yanma oranının arttığı anlamına gelir. Daha önce de belirtildiği gibi, madeni para yakma, bir kripto para biriminin değerini artırır.

BNB otomatik yakma, Binance’deki (eskiden tek temeli olan) BNB ticaret hacminden bağımsız kalacak şekilde tasarlanmıştır. Bu, BNB topluluğuna sürecin doğrulanabilir, objektif ve şeffaf olduğunu garanti etmek içindir.

Hedef, 100 milyon işaretine kadar otomatik yanmaya devam etmektir. Aşağıdaki formülü kullanarak bunu otomatik olarak yapacaktır:

BNB otomatik yakma nedir ve nasıl çalışır?

Yukarıdaki denklemde B, yakılacak toplam BNB miktarını temsil eder ve N, çeyrek boyunca BNB Akıllı Zincirinde üretilen blok sayısını temsil eder. Ortalama blok süresi 3 saniyedir ve saatte üretilen blokların yaklaşık değerini 1.200 blok olarak ayarlar. Standart bir hesaplama, N değerini yaklaşık 2.592.000 blok olarak verir. Değer, belirli bir çeyrekte ayda tam olarak kaç gün olduğuna bağlı olarak dalgalanabilir.

P, BNB’nin o zamanki ortalama fiyatı içindir. Ortalama fiyat günde %10 ila %20 aralığında dalgalanır ve medyan değer, BSC için ChainLink gibi kabul edilen bir oracle sağlayıcısına dayalı bir örnek alınarak belirlenir. Bu tipik olarak her 10.000 blokta bir gerçekleştirilir ve üretilmesi yaklaşık 8,3 saat sürer.

K başlangıçta 1000 olarak belirlenir ve sabit bir fiyat çapasıdır. Değeri değişebilir ve büyük ölçüde BNB Smart Chain topluluğuna bağlıdır. Üyeler, bu değeri güncellemek için bir BEP teklifi gönderebilir ve bir topluluk oyu verebilir.

BNB üç aylık yanık

Eski üç ayda bir yakma mekanizması, üç ayda bir otomatik yanmaya güncellendi. Otomatik yakma aynı amaca ulaşır ancak daha verimli ve şeffaftır. Aşağıdaki grafik, çeşitli BNB ortalama fiyatları için beklenen üç aylık BNB otomatik Yakma miktarını göstermektedir:

BNB otomatik yakma nedir ve nasıl çalışır?

BNB otomatik yazma geçmişi nasıl kontrol edilir?

BNB otomatik yazma geçmişi izlenebilir. Web sitesi, her bir yanık ayrıntısı dahil olmak üzere önceki tüm yanıkların kaydını tutar:

BNB otomatik yakma nedir ve nasıl çalışır?

Örneğin, en son yanık olan Burn #19’a tıklarsak, aşağıdaki ayrıntıları görebiliriz:

BNB otomatik yakma nedir ve nasıl çalışır?

Peki şimdiye kadar ne kadar BNB yakıldı? Bugüne kadar yakılan toplam BNB miktarı 35.750.684,88’dir. Mevcut fiyat verilerine göre bu, 7.866.304.917.03 ABD Dolarına eşittir. Ayrıca BNB yazma olayları ile ilgili gerçek zamanlı değerleri ve detayları da takip edebilirsiniz.

Bir sonraki BNB yakma ne zaman?

En son BNB Yakma işlemi 19 Nisan 2022’de gerçekleşti ve otomatik yakma yoluyla 1.830.382 BNB veya 772.363.806 $’ı yok etti. 20. yanık için henüz kesin bir tarih yok, ancak 16-20 Temmuz 2022 arasında herhangi bir zamanda gerçekleşmesi bekleniyor.

Tipik olarak, Binance CEO’su Changpeng Zhao, Twitter’da BNB yakma tarihlerini duyurur, bu nedenle bir sonraki otomatik yakma güncellemeleri için o alanı izlemeye değer.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

News Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!