BM ajans başkanı kriptoda ‘büyük fırsatlar’ görüyor: WEF 2022

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Birleşmiş Milletler, dağıtılmış defter teknolojisine (DLT) aşık. Birleşmiş Milletler Uluslararası Bilgi İşlem Merkezi (UNICC) direktörü Sameer Chauhan, WEF 2022’de Cointelegraph ile yaptığı konuşmada kripto para birimlerinde gördüğü “büyük fırsatları” açıkladı.

Eski bir geleneksel finans yöneticisi ve 2018’den beri UNICC’nin başkanı olan Chauhan, kripto para piyasalarının yükselişini ve düşüşünü gördü. Bank for International Settlements (BIS) gibi grupların DLT’ler söz konusu olduğunda “gemiyi kaçırmak” istemediklerini paylaştı.

Chauhan, kripto para birimlerinin tarafsız teknolojiler olduğunu açıkladı:

“Bu bir araçtır. Onu iyi için kullanabilirsin ya da kâr etmek için kullanabilirsin – ki bu fena değil. […] Gelecekte kripto, dünyanın nasıl etkileşime girdiğinin ve nasıl işlem yaptıklarının çok güçlü bir bileşeni olacak ve onu daha eşit bir oyun alanı haline getirecek.”

“Dijital uçurumu kapatmak” veya “şeffaflık” açısından güçlü bir araç olan kripto para birimleri, UNICC’nin teşvik ettiği sonuçları teşvik edebilir. Anahtar, kripto para birimlerinin “doğru bir şekilde yararlanılabilmelerini” sağlamak için uygulanmasıdır.

Merkez bankası dijital para birimleri veya CBDC’ler, UNICC’nin yerleştiği dağıtılmış defter teknolojilerinin uygulanması olabilir. Davos Buz Hokeyi Stadyumu’nda sorulan son soruya Chauhan, “CBDC’ler maliyeti düşürür” yanıtını veriyor ve fiat veya devlet tarafından verilen paradan daha güçlü.

Bununla birlikte, BM ajansları arasında yüksek düzeyde bağımsızlık ve özerklik bulunduğundan, CBDC’lerle ilgili BM ajansları söz konusu olduğunda “tek bir duruş” yoktur. Mültecilerden gıda krizlerine ve kadınların refahına kadar, BM bu sorunları çözmeye çalışıyor ve bir CBDC bir çözüm olabilir:

“Belki doğru modeli bulabilirsek, bir tür CBDC’den yararlanırsak, hizmet etmek üzere tasarladığımız bileşenlerle etkileşim sorunsuz olabilir – daha pürüzsüz, daha şeffaf olabilir.”

İlgili: ECB başkanının kripto karşıtı yorumları topluluk tepkilerini tetikliyor

WEF 2022’de sıcak bir konu olan bazı bankacılar, hala çok fazla bilinmeyen olduğu için herhangi bir CBDC sunumunun frenlerini pompalamaya çağırdı. Ödeme ağı SWIFT, WEF’te Mastercard CEO’su Michael Miebach’ın SWIFT’in beş yıl sonra olmayacağına dair şaka yaptığı bir CBDC panel tartışması sırasında sorgulandı.

BM’nin Ukraynalı mültecilere yardım ederken daha önce denediği bir CBDC ya da stablecoin olsun, Chauhan, konu kripto olduğunda “oturduğumuz yerden büyük fırsatlar görüyoruz” sonucuna varıyor.

Reklam Alanı

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

News Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!