Blok zinciri tabanlı dijital kimlikleri günlük hayata entegre etmek

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Son 13 yıl, blockchain teknolojisinin diğerlerinin yanı sıra finans, veri, lojistik ve güvenlik gibi sayısız kullanım durumuna dönüştüğünü gördü. Bununla birlikte, Changpeng “CZ” Zhao, dijital ikamet programını başlatmak için Palau ada ülkesini ziyaret ettiğinde, blok zincirinin değişmez yeteneklerini insanları tanımlamak için kullanma fikri yeni bir hayata kavuştu.

Blockchain kimlik yönetimi pazarının 2021’den 2025’e kadar olan beş yıllık süre içinde 3.58 milyar dolar büyüyeceği tahmin ediliyor. Anahtar faktörler arasında artan dijitalleşme talebi ve mahremiyete saygılı kimlik çözümleri yer alıyor. Sonuç olarak, çok sayıda çözüm, bu ihtiyaca cevap vermeyen tokenler (NFT), dağıtılmış defter teknolojisi (DLT) ve barebone blok zinciri teknolojisi şeklinde pazarı ihlal etti.

Blok zincirinin günlük bazda hizmet verebileceği çok sayıda kullanım durumu göz önüne alındığında, çok sayıda devlet kuruluşu, merkez bankası dijital para birimlerine (CBDC) ve doğrulanabilir ve değişmez kullanıcı kimliğine ağırlık vererek teknolojiyi denemeye başladı.

Geleneksel kimliklerle ilgili sorunlar

Bir bireyin doğru şekilde tanımlanması – veya kimliğinin belirlenmesi – diğer gereksinimlerin yanı sıra, bugüne kadar da geçerli olan, hizmetlerin ve ödeneklerin hedeflenen şekilde sunulmasını sağlamak için hükümetler için her zaman çok önemli olmuştur. Bununla birlikte, teknolojide devam eden gelişmeler, genel kamuoyunu orijinaliyle görsel olarak özdeş kimlikler oluşturma araçlarıyla güçlendirdi. Blockchain’in değişmez kayıtları saklama kabiliyeti göz önüne alındığında, yetkililer teknolojiyi kimlik hırsızlığı ve sahtekarlıklarla ilgili dolandırıcılığa karşı bir mücadele şansı olarak görüyorlar.

Geleneksel kağıt tabanlı kimliklerle, farklı sistemlerde meşruiyetlerini doğrulamanın zorluğu gelir. Tarih, insanların sayısız faydaya yetkisiz erişim talep etmek için sahte kimlik kartlarını nasıl başarıyla kullandığını göstermiştir. Bununla birlikte, blok zinciri gibi teknolojik gelişmeler, yetkililere kimlik yönetim sisteminin ölçeklenebilirliğini, hızını ve güvenliğini sağlarken doğrulanabilir sertifikalar ve kimlikler verme fırsatı sağlamıştır.

Bu cephedeki çabalar, çeşitli blok zinciri tabanlı dijital kimlik tekliflerini içeren yeni bir ekosistemin yükselişini gördü. Örneğin, bir Hint İdari Hizmet (IAS) memuru olan Shubham Gupta, yakın zamanda Maharashtra hükümeti adına doğrulanabilir kast sertifikaları vermek için Çokgen tabanlı bir sistemin başlatılmasına öncülük etti.

Cointelegraph’a yaptığı açıklamada, “Eğer kimlik yönetim sistemleri ademi merkeziyetçiliğe ve bireysel kontrole dayalı olarak 0’dan 1’e kadar bir ölçekte derecelendirilecekse, geleneksel merkezi kimlik sistemleri en solda olacak ve tamamen kendi kendine barındırılan, halka açık blok zinciri tabanlı olacak. Kimlikler aşırı sağda.”

Blok zinciri tabanlı dijital kimlik biçimleri

Blok zinciri teknolojisi, internet üzerinden değişmez kayıtları korumak için olduğu gibi kullanılabilir ve kullanılmış olsa da, son on yılda yayılan yenilikler, blok zincir teknolojisinin kullanımı etrafında alt ekosistemlerin doğuşuyla sonuçlandı.

Blockchain danışmanı ve Bundlesbets.com CEO’su Brenda Gentry Cointelegraph’a verdiği demeçte, “Blockchain tabanlı dijital kimlikler fikri bir süredir ortalıkta dolaşıyor ancak son NFT patlamasıyla ilgi odağı haline geldi” dedi.

Bir İtalyan elektronik kimlik belgesi.

NFT’ler ilk olarak entelektüel ve fiziksel varlıklar dahil gerçek dünya nesnelerini temsil eden bir araç olarak pazarlanırken, teknoloji kendisini çeşitli uygulamalar için çok uygun buldu. Son zamanlarda, devlet kurumları, operasyonel maliyetleri düşürmenin bir yolu olarak vatandaşları teşhis etmek için NFT’leri test etmeye başladı.

Gentry, “Pasaport ve ehliyet gibi ulusal kimlik kartlarının verilmesi gibi blok zinciri tabanlı dijital kimliklerin geniş ölçekte uygulanması zaman alıyor ancak dünyanın gitmesi gereken hedefin bu olduğuna kuvvetle inanıyorum” diye ekledi. Blockchain teknolojisi, insanların kimliğinin doğrulanmasına yardımcı olmanın yanı sıra, sahtecilik, kurcalama veya kimlik hırsızlığı girişimlerini de engeller.

Bir ürün veya sanatın meşruiyetini ve sahipliğini doğrulamak için NFT’lerin kullanımını teşvik eden lüks markaların ve sanatçıların katılımına atıfta bulunan Gentry, “lüks ürünlerin orijinalliği zincir üzerinde kontrol edilebilir ve bu da sahte bir ürüne sahip olma şansını tamamen ortadan kaldırır. ürün.”

Reklam Alanı

Son: Uganda’nın altın keşfi: Kripto için ne anlama gelebilir?

Hindistan eyalet hükümetlerine çok sayıda blok zinciri tabanlı sertifika ve kimlik çözümü sağlama alanında bilinen LegitDoc’un kurucu ortağı ve proje lideri Neil Martis, önümüzdeki on yılda halka açık blok zinciri tabanlı defterlerin daha fazla benimsenmesini öngörüyor. . Web3’e özgü merkezi olmayan kimlikler, kullanıcıların tanımlanmasında ve farklı Web3 yerel işlem türlerine katılmaları için kimliklerinin doğrulanmasında artan bir rol oynayacaktır.

Blok zinciri tabanlı dijital kimliklerin faydaları

Blok zincirinin asansör sahası büyük ölçüde değişmezliğe meyilli olsa da, teknoloji geleneksel yazılımlara ve kağıt tabanlı sistemlere göre birçok avantaja sahiptir. Blockchain’in faydalarına ilişkin görüşler, kişisel bilgiler üzerindeki kontrole kadar uzanır.

Martis’e göre, kendi kendine egemenlik, blok zinciri tabanlı dijital kimliklerin en büyük faydalarından biri olarak duruyor. Bu, blockchain’in kullanıcılara tam kimliklerini teslim etmek yerine hizmet sağlayıcılarıyla kısmi veya seçici bilgileri paylaşma yetkisi verdiği anlamına gelir.

Bilginin kötüye kullanımını ortadan kaldıran blok zinciri tabanlı kimliklerle uzmanlar, üçüncü tarafların katılımı olmadan gerçekten güvenilmez bir sistemin doğuşunu öngörüyor. Gentry de, blockchain kimliklerinin dağıtılmış defterde olduğu için kopyalanamayacağını vurgulayarak, doğrulanabilirlik, izlenebilirlik ve benzersizliğin blockchain’in getirdiği başlıca faydalardan bazıları olduğunu yineledi. “Bütün Dijital Kimlik, blok zincirinde doğrulanabilir ve Müşterinizi Tanımak için de kullanılabilecek sahiplerin hesabına kadar izlenebilir” diye ekledi.

Blok zinciri tabanlı dijital kimliklerin sınırlamaları

Blok zinciri tabanlı dijital kimliklerin genel kabul görmesi, nihayetinde, benimsenmesini engelleme tehdidinde bulunan en acil zorlukların üstesinden gelmek anlamına gelmek zorunda kalacak. Mevcut manzarada öne çıkan engellerden bazıları, kitleler arasında eğitim eksikliği ve destekleyici bir düzenleyici ortamdır.

Eğitim cephesinde, Gentry, ana akım tartışmaların ve teknolojinin yaygın olarak benimsenmesinin getirdiği hızla değişen bir senaryo fark etti. Bununla birlikte, kripto yanlısı düzenlemelerin oluşturulması, ülkelerin ve kurumların blok zinciri ağına katılmasına yardımcı olmak için endüstri oyuncularından daha fazla müdahaleye ihtiyaç duyacaktır.

Martis, blok zinciri kimliklerinin, ne kadar merkezi olmayan olursa olsun, düzenleyen makamlar tarafından onaylanması veya tanınması gerekeceğini vurgularken, Gentry’nin düzenlemeler hakkındaki düşüncelerine katılıyor. “Eğer veren makamlar blok zinciri kimliklerinin geçerliliğini tanımıyorsa, o zaman aynısı kamu hizmetlerinin çoğundan yararlanmak için kullanılamaz. Bu bence en büyük sınırlamadır.”

Kimlik arayan insanlar için tercih edilen Blockchain

Gerçek dünyadaki kimlik sistemlerinin çoğunluğunun hükümetlerin ve egemenlerin denetimi altında olduğu göz önüne alındığında, Martis, devlet hizmetleri gerektiren Kimlikleri vermek için izin verilen dağıtılmış defter ağlarının daha fazla benimsenmesini öngörüyor.

Gentry, insanları veya malları tanımlamak için mükemmel blok zincirini seçmenin, çeşitli blok zinciri ekosistemlerinin benzersiz avantajlarını ve sınırlamalarını tartmayı gerektireceğini kaydetti. Blockchain danışmanı, Ethereum’un gaz ücretleri veya Solana’nın kötü şöhretli kesintileri gibi mevcut endişeleri vurgularken, saniye başına yüksek işlemleri ve düşük gecikme süresi ve ücretleri nedeniyle Binance’in BNB Zincirinin mükemmel bir blok zinciri seçimi olduğunu öne sürdü.

Son: Bitcoin ödemeleri KOBİ’ler için çok anlamlı ama riskler hala devam ediyor

Gupta, kişisel deneyimlerinden yola çıkarak, Hindistan eyalet hükümetlerinin, vatandaş kimliklerini tamamen kontrol eden tek bir otorite yerine, bir grup bağımsız departmanın, vatandaş kimliklerini barındıran ve periyodik olarak sabitlenmiş ortak bir dağıtılmış defteri paylaşacağı bir orta yol seçme eğiliminde olduğunu paylaştı. halka açık blok zinciri.

Maharashtra hükümeti şu anda 1,2 milyonluk bir kabile nüfusu için ölçeklenebilir bir blok zinciri tabanlı kimlik sistemi dağıtmak için çalışıyor. Martis, oluşturulan kimliklerin çeşitli departmanlar tarafından analitik yapmak ve çeşitli ulusal planlar için doğru yararlanıcıları belirlemek için kullanılacağını açıklıyor.

İş sektörlerinde blok zincirinin benimsenmesini yavaşlatan zorluklardan bağımsız olarak, teknolojinin avantajları onun hakimiyetini kaçınılmaz kılıyor. Devlet kurumları ve özel kuruluşlar, blok zinciri yenilikleri aracılığıyla geleceğe yönelik fintech çözümlerini ortaya çıkarma çabalarını artırdı. Kimlik yönetimine ek olarak ana akım olacak şekilde iyi konumlandırılmış blok zinciri kesintileri, yerelleştirilmiş CBDC’leri, tedarik zinciri çözümlerini ve sınır ötesi yerleşimleri içerir.

Merkezi olmayan kimlikler veya DID’ler (merkezi olmayan tanımlayıcılar) henüz geniş ölçekli uygulama görmedi. Martis’e göre, bunların devlet kontrolü dışında olan oldukça merkezi olmayan halka açık blok zincirleri tarafından çözülmesi veya yayınlanması gerekiyor ve “Bitcoin ve Ethereum bu konuda bariz seçenekler olarak öne çıkıyor” diye ekliyor.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

News Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!