BlockFi’nin Iowa’da Para Hizmetleri Lisansı almasıyla sürpriz gelişme

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Iowa’nın düzenleyicileri tarafından kayıt dışı menkul kıymetler teklif ettiği ve sattığı için para cezasına çarptırıldıktan sadece iki hafta sonra, kripto kredi platformu BlockFi Salı günü eyalette bir Para Hizmetleri Lisansı aldığını duyurdu.

Iowan lisansı, kripto borç verenin eyalette para almasına ve ödeme araçları satmasına izin verecek. Twitter’da BlockFi, Iowan sakinlerinin sabit para ticareti yapmasına izin vererek başlayacağını belirtti.

BlockFi, lisansın getiri üreten ürününü kapsayıp kapsamadığından bahsetmedi. BlockFi’ye göre, faiz hesapları kaydedilmedi ve Amerika Birleşik Devletleri’nde teklif edilmiyor veya satılmıyor.

Daha önce 14 Haziran’da eyaletteki menkul kıymet satışlarından sorumlu Iowa Sigorta Bölümü (IID), eyaletin Menkul Kıymetler Yasasını ihlal ettiği için BlockFi’yi 943.000 doların üzerinde para cezasına çarptırdı. IID, BlockFi’nin “Iowa’da Iowa’da kayıtlı veya satışına izin verilmeyen menkul kıymetler teklif ettiğini ve sattığını” ve ayrıca bir komisyoncu-satıcı veya aracı olarak kayıt yaptırmadığını iddia etti.

Para cezası, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından Şubat ayında komisyonun menkul kıymet olarak kabul ettiği yüksek getirili faizli hesapların bir teklifini kaydetmediği için getirilen daha büyük bir cezanın parçasıydı.

Para cezası, bir federal düzenleyici tarafından bir kripto işine verilen en büyük cezalardan biriydi. BlockFi, yarısı SEC’e, diğer yarısı da benzer suçlamalar getiren 32 eyalete ödenen 100 milyon dolarlık anlaşmayla vuruldu.

Kısa bir süre sonra BlockFi, ABD’li müşterilerinin mevcut faiz hesaplarını değiştirmesi için kripto faizli bir güvenlik için SEC’e kaydolmayı planladığını söyledi.

Yeni lisans, kötüleşen piyasa koşullarında ve düşen kripto fiyatlarında diğer blockchain ve kripto şirketleriyle birlikte mücadele eden BlockFi için iyi bir haberin ışığı.

16 Haziran’da BlockFi, girişim şirketi Three Arrow Capital’in (3AC) pozisyonlarından bazılarını tasfiye etmek zorunda kalan borç veren firmalar arasındaydı ve ikincisi Bitcoin (BTC) borçlanmaları için bir marj çağrısı karşılayamadı.

Reklam Alanı

Rakip bir kripto kredi platformu olan Celsius, kararı piyasa koşullarına bağlayarak 13 Haziran’da müşteri çekme işlemlerini duraklattı. Diğer raporlar, şirketin likidite sorunlarıyla karşı karşıya olduğunu ve yakında iflasla karşı karşıya kalacağını izledi.

İlişkili: SEC’den Gensler, BTC’nin emtia durumunu onayladıktan sonra topluluk tepki gösteriyor

BlockFi CEO’su Zac Prince 14 Haziran’da kârlı kalmak için çalışanlarının %20’sini işten çıkaracağını söyledi. SEC’in mali cezalarının karar üzerinde ne kadar etkisi olduğu bilinmiyor.

Bir hafta sonra 21 Haziran’da BlockFi, kripto borsası FTX’ten, BlockFi’nin firmanın bilançolarını desteklemek ve platformu güçlendirmek için 250 milyon dolarlık bir döner kredi tesisi anlaşması imzaladığını gören bir cankurtaran simidi aldı.

Günler sonra, bir BlockFi sözcüsü 24 Haziran’da Cointelegraph’a “piyasa söylentileri hakkında yorum yapmadığını” ve “hala anlaşmanın şartlarını müzakere ettiğini” söylemesine rağmen, FTX’in BlockFi’de hisse satın almak için görüşmelerde olabileceği bildirildi. Bu arada, hissedarların, öz sermayeyi ortadan kaldıracağı için hareketten memnun olmadığı bildiriliyor.

Yakın zamanda Anthony Pompliano’nun yatırım şirketi Morgan Creek’in BlockFi’nin çoğunluk hissesini satın almak için 250 milyon dolarlık alternatif bir anlaşma yapmaya çalıştığı bildirildi.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

News Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!