Blockchain, Web3’e uygun mimariyle IP çerçevesini yeniden tanımlıyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Bugün dünyamıza baktığımızda, her gün, hayır, her saat yeni fikirlerin ortaya çıkmasıyla fikir sıkıntısı yok. Ancak fikirler, yüzeyde göründüklerinden çok daha güçlüdür. Bir miktar finansman ve stratejik bir ekibin yardımıyla, bir fikrin gerçek bir şey haline gelebileceğini düşünün –– yeni bir teknoloji veya büyük bir dünya sorununa bir çözüm. Bu kadar çok değer söz konusuyken, fikirlerin tanınmasını istemenin insani bir eğilim haline geldiği bir sır değil.

Ne yazık ki, övgüyü alan orijinal fikir yaratıcısı değildir ve tarih bunun birçok örneğini vermiştir. Örneğin, telefonu Alexander Graham Bell hayata geçirmiş olsa da, 1871’de ilk sesli iletişim cihazını yaratan Antonio Meucci’ydi. İkisi arasındaki fark, Antonio, Alexander’ın aksine, gereken miktarın tamamını ödemedi. fikrinin patentini almak için.

Belki de işin en kötü yanı, telefonun icadının münferit bir olay olmamasıdır. Daha yakın bir örnekte, bugün gezegendeki en büyük sosyal ağ olarak ortaya çıkan bir platform olan Meta (eski Facebook), Winklevoss ikizlerinin çalınan bir fikir için Mark Zuckerberg’e dava açmasıyla büyük bir davanın parçası oldu. İddiaya göre, ikizler vizyonlarını hayata geçirmeye yardımcı olmak için Mark Zuckerberg ile ortaklık kurdular, bu olay daha sonra kendi sosyal ağ sitesini gizlice geliştirmesi için ona ilham verdi.

Tarih boyunca bu örnekler, kişinin fikirlerinin (veya fikri mülkiyetinin) tek başına güvenli olmadığını göstermiştir. Aksine, soyulmuş başarılar ve yanlış yönlendirilmiş krediler dünyasında mülkiyeti doğrulamak için tek bir kayıt noktası çok önemli hale gelir.

Fungible olmayan belirteçler (NFT’ler) gibi merkezi olmayan teknolojiler kavramı, bu endişeleri doğrudan ele alır. Her NFT, belirli bir veri örneği üzerinde değişmez sahiplik tutma yeteneği ile tasarlanmıştır. IP için NFT’lerin daha geniş ölçekte kullanılmasını sağlamak için InvArch, Web3’e uygun yeni bir mimari geliştirmede başı çekiyor. Konuya biraz daha ışık tutmak için, ekibin bir üyesi “IP’nin nasıl yönetilebileceğinin kurallarını tanımlamaya çalışmak yerine, InvArch, kuralların bireyleri güçlendirmek ve korumak için yeniden yazılabilmesi için IP çerçevesini tamamen yeniden tanımlıyor. İnternet değişiyor, dünya değişiyor ve şimdi IP de değişiyor.”

Platform şimdi, ağın kullanıcılar için en akıcı sistemi sağlamasını sağlayan üç protokolden oluşuyor.

Web3 IP’nin temeli

Bu protokollerden biri, InvArch ağındaki tüm varlıklar için bir yapı sağlayan Buluş, Katılım, Envanter ve Yatırım (INV4) protokolüdür. Bu varlıklar, birçoğunun zaten aşina olduğu Web2 dosyalarından, klasörlerinden ve lisanslarından herhangi biri olabilir ve bunlar daha sonra Web3’ün değiştirilemez ve değiştirilebilir simge teknolojileriyle birleştirilir.

Uygulamada bu, IP Lisanslama protokolünün bir bileşeni olan IPL Paletinde açıkça görülmektedir. Palet, bir IP Setine bağlı modüler bir telif hakkı anlaşmaları kitaplığı sağlar.

Invarch hakkında daha fazla bilgi burada

Kullanıcılar, münhasır, münhasır olmayan ve tek anlaşmalar için ticari marka, telif hakkı lisansı ve ticari sır lisansı için bir anlaşma kataloğundan yararlanabilir. Kullanıcılar sözleşmelere göz atarken, Lisanssız, MIT Lisansı ve Genel Kamu Lisansı dahil olmak üzere yerel lisans anlaşmalarıyla birlikte kalıcı ve özellik koşullarıyla da karşılaşacaklar veya özel bir dizi koşul yükleme seçeneğinden yararlanacaklar.

Yol haritasını güçlendirmek

Web3 IP için temel oluşturma yolunda, InvArch, Web3 Vakfı’ndan bir hibe, Substrate Builders Programına kabul ve yakın tarihli bir tohum turunda 1,75 milyon dolar toplama dahil olmak üzere çeşitli başarılar elde etti.

İleriye bakıldığında ekip, Kusama’da Tinkernet Parachain’in piyasaya sürülmesi, Polkadot’ta (DOT) InvArch ağının piyasaya sürülmesi ve merkezi olmayan süper güçlü GitHub olarak tanımlanabilecek GitArch uygulamasının devreye alınması dahil olmak üzere yol haritalarında dikkate değer olayları paylaşıyor. .

Reklam Alanı

Sorumluluk Reddi Cointelegraph, bu sayfadaki hiçbir içeriği veya ürünü onaylamamaktadır. Size elde edebileceğimiz tüm önemli bilgileri sağlamayı amaçlamakla birlikte, okuyucular şirketle ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalı ve kararlarının tüm sorumluluğunu taşımalıdır ve bu makale yatırım tavsiyesi olarak kabul edilemez.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

News Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!