Blockchain teknolojisinde zincirin yeniden düzenlenmesi nedir?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Bir blok zinciri yeniden düzenleme saldırısı, eski zincir var olmaya devam ederken düğümlerin yeni bir zincirden blokları aldığı bir zincir bölünmesini ifade eder.

25 Mayıs’ta, Ethereum Beacon zinciri yedi bloklu bir yeniden düzenlemeye maruz kaldı ve zincir organizasyonu adı verilen üst düzey bir güvenlik riskine maruz kaldı. Eth2’deki doğrulayıcılar (artık konsensüs katmanı yükseltmesi) Beacon Chain, bir istemci güncellemesi belirli istemcileri yükselttikten sonra senkronizasyondan çıktı. Ancak süreç boyunca blockchain ağındaki doğrulayıcıların kafası karıştı ve müşterilerini güncellemedi.

Yedi bloklu yeniden düzenleme, ağ bunun kanonik zincir olmadığını anlamadan önce, sonunda atılan çatala yedi blok işlem eklenmesi anlamına gelir. Bu nedenle, bazı düğüm operatörleri diğerlerinden daha hızlıysa, blok zincirinin yeniden düzenlenmesi gerçekleşir. Bu senaryo sırasında, daha hızlı düğümler önce hangi bloğun işlenmesi gerektiği konusunda anlaşamayacaklar ve bir sonraki blok oluşturulduğunda daha kısa zinciri bırakarak blok zincirlerine blok eklemeye devam edecekler.

Örneğin, X ve Y madencileri aynı anda geçerli bir blok bulabilir, ancak blokların eşler arası bir ağda yayılma şekli nedeniyle, ağın bir kısmı önce X’in bloğunu, ardından Y’nin bloğunu görecektir. . 

İki blok eşit zorluktaysa, bir beraberlik olacak ve müşterilere rastgele veya daha önce görülen bloğu seçme seçeneği verilecek. Üçüncü bir madenci olan Z, X’in veya Y’nin bloğunun üstünde bir blok oluşturduğunda, bağ genellikle bozulur ve diğer blok unutulur ve bu da blok zincirinin yeniden düzenlenmesine yol açar.

Ethereum’un Beacon zincirinin yeniden düzenlenmesi durumunda, güncel düğümler, müşterilerini 3.887.074 bloğunda güncellemeyen doğrulayıcılardan yaklaşık 12 saniye daha hızlıydı. Ethereum zincirinin yeniden düzenlenmesi, güncellenmiş istemciler diğer doğrulayıcılardan önce bir sonraki bloğu gönderdiğinde gerçekleşir. Bu, doğrulayıcıların ilk bloğu kimin göndermesi gerektiği konusunda kafasını karıştırdı.

Çekirdek bir Ethereum geliştiricisi olan Preston Van Loon, Ethereum blok zincirinin yeniden düzenlenmesinin, henüz ağa tam olarak dağıtılmamış olan Proposer Boost çatal kararının uygulanmasından kaynaklandığını belirtti. Ayrıca, bu yeniden düzenleme, kötü bir çatal seçiminin işareti değil, güncellenmiş ve eskimiş istemci yazılımının önemsiz olmayan bir segmentasyonudur.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

News Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!