Blockchain teknolojisi, banka hesabı olmayanlar için finansal katılım için birden fazla yol sunar

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Finansal katılım, erişilebilir hizmetler ve banka hesabı olmayanlar, kriptoyla ilgili birçok konuşmada standart konuşma noktalarıdır. Ancak ayrıntılar biraz belirsiz kalabilir – kripto hakkında konuşan insanlar genellikle zaten finansal sistemin içinde olan kişilerdir. Banka hesabı olmayan veya yetersiz hizmet alan çok sayıda insan için finansal katılımı ve hizmetlere erişimi artırmak için aktif olarak çalışan insanlar var.

insanlar için CBDC

Merkez bankası dijital para birimleri (CBDC) farklı yerlerde farklı amaçlara hizmet edecek. Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık gibi bireylerin yüksek seviyelerde nakit kullanımından uzaklaştığı ekonomilerde, CBDC için nispeten az perakende talep olacaktır, ancak nakit arzının yetersiz olduğu ve CBDC’nin hizmet edebileceği yerler vardır. refah ve ekonomik büyüme için temel fırsatları artırmak.

nChain, Dijital Nakit ürünü aracılığıyla CBDC kullanımını kolaylaştırmak için merkez bankalarıyla birlikte çalışır. Batı Afrika’da çalışma deneyimi olan nChain’in ticari ve strateji direktörü Simit Naik, Cointelegraph’a o bölgedeki CBDC’lerin “fiziksel nakit kullanımı azalırken vatandaşlar için kapsayıcı ve istikrarlı bir merkez bankası parasına sürekli erişim sağlaması gerektiğini” söyledi. ”

Yalnızca fiziksel paraya erişim, insanları en temel işlem biçimleriyle sınırlar. Bir CBDC, dijital ekonomiye giriş sağlayacak ve mikro ve nano ödemeleri destekleyerek yeni iş modelleri sunacaktır. Naik, dijital ekonomiye katılmak için geniş bant erişiminin nadir olacağını, ancak cep telefonu penetrasyonunun ve bağlanabilirliğinin beklendiğinden “çok daha büyük” olduğuna dair güvence verdi. Bir mobil iletişim derneği olan GMSA’ya göre, 2022’nin ikinci çeyreği itibariyle dünyada 5,3 milyar benzersiz mobil abone vardı.

Bir CBDC, para politikasını bilgilendirmek için verilere gerçek zamanlı erişim sağlayarak merkez bankalarının paradan ve zamandan tasarruf etmesini sağlayabilir. nChain Dijital Nakit ürününün tipik bir uygulaması, merkez bankasının rezervlerinin bir kısmını dijital nakit için teminat olarak tahsis etmesi olacaktır. Ardından, nChain, teminatlı rezerv para ile bire bir bazda dijital nakit jetonlarını basıp dağıtırken merkez bankasını destekleyecekti. CBDC’nin aracı olmaması önemlidir, çünkü finansal altyapının olmadığı yerlerde kullanılabilir.

Memur maaşları ilk adım olarak CBDC’de ödenecek, ardından tüccarlara dağıtılacaktı. Merkez bankası bunu sosyal yardım ve teşvikle ilgili ödemeler gibi doğrudan halka ödeme yapmak için de kullanabilir.

İlişkili: Afrika genelinde Web3’te neler oluyor

Digital Cash gibi, nChain’in Digital Money çözümünün amacı, geleneksel olarak bu hizmetlere erişimi olmayan kişilere finansal hizmetlere erişim sağlamaktır. Dijital Para ürünü hesap tabanlıdır, ancak daha geleneksel para biçimlerini modellemesine izin verir. Ticari bankalar ve fintech’ler bunu yeni finansal ürünleri tanıtmak için kullanabilir. Aracılık hizmetleri düzenlendiğinden, ancak mutlaka bir komisyoncu gerektirmediğinden, insanların yatırımcı olmasına izin veren varlıkların ve emtiaların mikro kredilendirme ve tokenizasyonu için kullanılabilir.

Kredi notunun avantajları

Finansal hizmetlere erişimi genişletmeye yönelik bir başka yaklaşım, kredi puanı olmayan milyarlarca insan için görünürlük yaratmaktır. Pngme ve Masa Finance’in kurucusu Brendan Playford’a göre, dünya çapında 1,5 milyar insanın kredi puanı var ve 3,3 milyar insan “kredi görünmez”. Bu, kredibilite oldukları, ancak kredi geçmişlerinin geleneksel bankacılık sisteminde bunlarla ilişkili olmadığı anlamına gelir. Erişilebilir bir kredi puanı, başta kredi olmak üzere birçok finansal hizmet için bir ön koşuldur ve kimlik doğrulamasını ve sigortaya erişimi etkileyebilir.

Bir milyar insanı hedeflemek, mobil para ekonomisi ve yerleşik sağlayıcılar aracılığıyla yapılan eşler arası mikro ödemelerden gelen verilerin işlenmesi, daha önce kredi görmemiş kişilerin puanlanmasını sağlayabilir. Afrika’da nüfusun sadece %20-30’unun kredi puanı var. Pngme, bu seviyeyi %60-70’e çıkarmak için mobil para verilerini kullanmak için TransUnion kredi puanlama hizmetiyle ortaklık kurdu. GSMA’ya göre, Sahra Altı Afrika’daki mobil para işlemleri 2021’de dünya toplamı 1 trilyon dolardan 697,7 milyar dolar değerindeydi.

Playford, Afrika’daki bankalar “yetersiz hizmet verilen pazarlara hizmet etmek için mücadele ediyor, bu nedenle Pngme, son kullanıcıya aksi takdirde yapamayacakları bir kredi puanı oluşturmaları için özel olarak altyapı sağlıyor” dedi.

Pngme tarafından yakalanan veriler, Masa Finans aracılığıyla zincir üstü kredileri yönlendirmek için kullanılan veri kaynaklarından biridir. Masa Finance, zincir dışı kredi verilerini merkezi olmayan finansa (DeFi) bağlayan ve “ruhsal” bir kredi profili fonu olmayan token (NFT) yaratan merkezi olmayan bir kredi protokolüdür. Masa, fiat veya kripto para birimine dönüştürülebilen bir ödeme para birimi olarak taahhüt ve sabit paralar için anonimleştirilmiş verileri kullanarak küçük meblağlar ödünç vermek için mobil dostu ve ölçeklenebilir Celo blok zincirini kullanır. Playford, Cointelegraph’a şunları söyledi:

Reklam Alanı

“Katılım gerçekten seçimle ilgili. Yetersiz hizmet alıyorsanız ve finanse edilmeniz gerekiyorsa, onu bulabilirsiniz, ancak şartlarınız inanılmaz derecede elverişsiz. Bu teknolojinin yaptığı şey, daha fazla insanın açık bir çerçevede ürünler sunabileceği daha adil bir ekosistem oluşturmak.”

Masa Finance kısa süre önce tohum öncesi finansmanın tamamlandığını duyurdu ve üç ila altı ay içinde tam ölçekli bir lansman bekliyor. Bir test ağı başlatıldı ve mobil uygulaması beta sürümünde ve yaklaşık 40.000 kullanıcısı var. Uygulama, önümüzdeki birkaç hafta içinde tam olarak faaliyete geçtiğinde 78 ülkede 10.000 veri kaynağını kapsayacak.

“Gerçek şu ki, yaptığım tüm iş, bankaların kredi vermede tekel olma şeklini bozmak. Playford, “Piramidin tepesinden altına hizmet eden bir ekosistem inşa ediyoruz” dedi.

Erişilebilir bankacılık hizmetleri

DeFi, her ikisinin de en iyisini sunmak için geleneksel bankacılıkla birleşebilir, banka hesabı olmayanlara hizmet sağlar ve halihazırda sistemin içinde bulunanlara sunulan hizmetleri iyileştirir. Merkezi olmayan bir finans platformu olan EQIFi, Dominika’da lisanslı tamamen düzenlenmiş bir dijital banka olan EQIBank tarafından desteklenmektedir. EQIFi, EQUIBank hesapları, kredi saklama, OTC ve varlık yönetimi ile çalışırken DeFi ürünleri için bir platform sağlar. Aynı zamanda eşler arası transferler ve mikro kredilendirme sunar.

EQIFi’nin kurucusu ve CEO’su Brad Yaşar, Cointelegraph’a “Herkesin kredi notu gerektiren bir krediye ihtiyacı yok” dedi.

Merkezi olmayan finansla ilişkili maliyet tasarrufları, EQIBank ve EQIFi’nin dünyanın büyük bir kurumsal bankanın iş yapmayı aşırı derecede pahalı bulacağı yerlerde faaliyet göstermesini sağlar. Yaşar dedi ki:

Merkezi olmayan finansmanı geleneksel finansla tüm insanlara kapılarını açacak şekilde bir araya getiren bir platform oluşturmak istedik.”

EQIBank ile bağlantısı nedeniyle, EQIFi ayrıca düzenleyici gerekliliklere tabidir ve İngiliz Virgin Adaları ve Dubai’de kayıtlıdır. Yaşar, kripto alanında düzenleme ve şeffaflığın sesli bir savunucusudur.

Promosyon malzemelerine göre, EQIFi ürünleri aynı zamanda “daha önce yalnızca kurumsal yatırımcılara ve varlıklı seçkinlere sunulan oranlar ve getiriler” biçiminde finansal kapsayıcılık sunar. Yaşar, platformun getiri toplayıcısını “taç mücevheri” olarak nitelendirdi.

Yaşar, daha önce Cointelegraph’a verdiği demeçte, “EQIFi gibi lisanslı ve düzenlenmiş projeler, anonim yüksek riskli DeFi platformlarından daha güvenli, daha şeffaf sürümlere geçişin önünü açıyor” dedi. “DeFi ile dünya nüfusunun çok daha büyük bir kısmına daha fazla ürünü daha ucuza sunabiliyoruz.”

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

News Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!