Bitcoin’in kripto pazarındaki hakimiyetini yeniden kazanmasının 3 nedeni

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Bitcoin (BTC), rekor seviyelerinin yaklaşık %60 altında işlem görmesine rağmen kaybettiği kripto piyasası hakimiyetini yeniden kazanıyor.

6 ayın en yüksek seviyesinde Bitcoin hakimiyeti

BTC’nin piyasa kapitalizasyonunu kripto para piyasasının geri kalanına karşı değerlendiren bir metrik olan Bitcoin Piyasa Hakimiyeti (BTC.D) endeksi, 27 Mayıs’ta Ekim 2021’den bu yana en yüksek seviyesi olan yaklaşık %47’ye sıçradı.

Bitcoin Piyasa Hakimiyeti günlük grafiği. Kaynak: TradingView

Hakimiyet endeksi, son altı ayda Bitcoin’in piyasa değerindeki düşüşe rağmen Kasım 2021’de 1,3 trilyon dolardan Mayıs 2022’de yaklaşık 550 milyar dolara yükseldi ve bu da tüccarların altcoin satarken daha rahat olduklarını gösteriyor.

Tüccarların Bitcoin’de güvenlik aramak için altcoin pazarından çıkmasının üç olası nedenine bakalım.

Ethereum “Birleştirme” anlatısı soğuyor

Piyasa değerine göre en büyük alternatif kripto para birimi olan Ethereum’un yerel tokeni Ether (ETH), son beş ayda piyasa hakimiyetinde sürekli düşüşlere tanık oldu – Aralık 2021’de %22.38’den Mayıs 2022’de %17.86’ya.

Bitcoin'in kripto pazarındaki hakimiyetini yeniden kazanmasının 3 nedeni
Ethereum Piyasa Hakimiyeti günlük grafiği. Kaynak: TradingView

ETH/BTC’nin Eylül 2019 ile Aralık 2021 arasında %200’den fazla artmasıyla iki yıllık sürekli bir yükseliş trendinden sonra düşüş yaşandı.

Cointelegraph’ın bildirdiği gibi, Ether, büyük ölçüde Ethereum’u daha ölçeklenebilir ve daha ucuz hale getirmeyi uman “Birleştirme” adı verilen ve uzun zamandır beklenen protokol yükseltmesini çevreleyen hype nedeniyle, son yıllarda Bitcoin’den daha iyi performans gösterdi.

Ancak Ethereum’un blok zincirini iş kanıtından hisse kanıtına (Beacon Zinciri olarak bilinen bir muadili) geçirmeyi amaçlayan yükseltme, lansmanında tekrarlanan gecikmelerle karşı karşıya kaldı.

Kısa süre önce, Ethereum Sanal Makinesi- (EVM) uyumlu Gnosis zincirinin kurucu ortağı Martin Köppelmann, Beacon Zincirinde yedi bloklu bir yeniden yapılanmanın altını çizdi, bu da zincirin kısaca “çatallandığı” anlamına geliyor.“test aşamasında.

25 Mayıs’taki açıklamanın ardından Ether ABD doları karşısında yaklaşık %13,5 düşerken ETH/BTC altı ayın en düşük seviyesi olan 0,059’a geriledi.

Bitcoin'in kripto pazarındaki hakimiyetini yeniden kazanmasının 3 nedeni
Temel destek seviyesini gösteren ETH/BTC günlük fiyat tablosu. Kaynak: TradingView

Bağımsız bir piyasa analisti olan OxHamZ, Ethereum’un Merge yükseltmesinden sonra ETH’nin fiyatını yukarı çekecek anlatılardan yoksun olduğunu ve yatırımcıların ağ yükseltme yutturmacasını zaten “fiyatlandırdığını” söyledi.

Reklam Alanı

LUNA sıfıra

Bitcoin’in yenilenen kripto piyasası gücü, Terra (LUNA) piyasasının çöküşü nedeniyle de ortaya çıkıyor.

Terra tokeninin Bitcoin’e karşı gücünü izleyen bir finansal araç olan LUNA/BTC, Mayıs ayında %99,99 düşerek 0,00000004’e düştü ve bu da onu neredeyse değersiz hale getirdi.

Bu arada, LUNA da dolar karşısında benzer şekilde düştü ve tüccarların BTC ve nakitte güvenlik aramak için tokeni terk ettiği beklentilerini artırdı.

Bitcoin'in kripto pazarındaki hakimiyetini yeniden kazanmasının 3 nedeni
LUNA/BTC günlük fiyat tablosu. Kaynak: TradingView

LUNA’nın Mayıs ayındaki ölümcül çöküşten önceki piyasa değeri 40.88 milyar dolardı.

İlgili: Yönetim altındaki kripto fonları, Temmuz 2021’den bu yana görülmeyen bir düşük seviyeye düştü

Altszn de

Genel olarak, büyük blok zinciri projelerinden yarım yamalak kripto varlıklarına kadar her şeyi içeren altcoin piyasası, 1,7 trilyon dolara ulaştıktan altı ay sonra yaklaşık %65 düştü.

Bitcoin'in kripto pazarındaki hakimiyetini yeniden kazanmasının 3 nedeni
Altcoin piyasa değeri günlük tablosu. Kaynak: TradingView

Bazı tokenlere daha yakından bakıldığında, Bitcoin’den farklı olarak, çoğunun tüm zamanların en yüksek seviyelerinden %80’in üzerinde düşüş olduğunu ve genel bir yatırımcının altcoin’lerden nakit, sabit paralara veya BTC’ye çıkışını ima ettiğini gösteriyor.

Bitcoin'in kripto pazarındaki hakimiyetini yeniden kazanmasının 3 nedeni
DeFi projeleri ve rekor seviyelerden aşağı yönlü geri dönüşü. Kaynak: Messari
Bitcoin'in kripto pazarındaki hakimiyetini yeniden kazanmasının 3 nedeni
2022’de şimdiye kadar bazı ölü kripto projeleri. Kaynak: Messari

Bunun temel nedeni, Bitcoin’in yalnızca en eski blok zinciri olmaması, aynı zamanda herhangi bir merkezi otorite olmadan kendi başına ayakta durmasıdır.

Tarihsel olarak, Bitcoin’in hakimiyeti, mani aşamasında yeni jeton dalgaları ortaya çıktıkça kripto boğa piyasaları sırasında düşer.

Örneğin, kötü şöhretli ilk madeni para arzı (ICO) pompasının süresi, BTC.D’nin Ocak 2017’de yaklaşık %96’dan Ocak 2018’de %35’e düşmesiyle aynı zamana denk geldi.

Bitcoin'in kripto pazarındaki hakimiyetini yeniden kazanmasının 3 nedeni
BTC.D günlük fiyat tablosu. Kaynak: TradingView

Ardından, Mart 2020 çöküşü, Federal Rezerv’in niceliksel gevşemesiyle daha da desteklenen DeFi ve yenilmez token (NFT) yutturmacasının başlangıcı oldu.

Bu nedenle, Bitcoin’in piyasa hakimiyeti gerçekten dibe vurduysa, bir kez daha Bitcoin fiyatında makro dip ve muhtemelen önümüzdeki aylarda yeni bir boğa piyasası aşamasının başlangıcı.

Burada ifade edilen görüşler ve görüşler yalnızca yazara aittir ve Cointelegraph.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir, karar verirken kendi araştırmanızı yapmalısınız.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

News Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!