Bitcoin’in altından daha uzun vadeli bir yatırım olmasının 5 nedeni

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Kırk yıllık yüksek enflasyon okumalarının ortaya çıkması ve giderek daha korkunç görünen küresel ekonomi, birçok finansal analisti, oynaklığa ve ABD dolarının değerinde olası bir düşüşe karşı korunmak için altına yatırım yapmayı önermeye sevk etti.

Kripto tüccarları yıllardır Bitcoin’den (BTC) “dijital altın” olarak söz ediyor, ancak aslında altından daha iyi bir yatırım mı? Yatırımcıların altını bir yatırım olarak överken öne sürdükleri bazı geleneksel argümanlara ve Bitcoin’in neden daha iyi bir uzun vadeli seçenek olabileceğine bir göz atalım.

Değer tutma

Hem altın hem de Bitcoin satın almanın en yaygın nedenlerinden biri, ekonomik belirsizlik zamanlarında değerlerini koruma geçmişine sahip olmalarıdır.

Bu gerçek iyi belgelenmiştir ve altının tarihsel olarak en iyi servet korumasını sunduğu inkar edilemez, ancak her zaman değerini korumaz. Aşağıdaki grafik, altın tüccarlarının da uzun süreli fiyat düşüşlerine maruz kaldığını gösteriyor.

Altın fiyat. Kaynak: TradingView

Örneğin, Eylül 2011’de altın alan bir kişi, yeşile geri dönmek için Temmuz 2020’ye kadar beklemek zorunda kalacaktı ve tutmaya devam ederse, bir kez daha düz veya su altında olacaktı.

Bitcoin tarihinde, fiyatının tüm zamanların en yüksek seviyesini geri kazanması ve aşması hiçbir zaman üç ila dört yıldan fazla sürmedi, bu da uzun vadeli bir zaman çizelgesinde BTC’nin daha iyi bir değer deposu olabileceğini düşündürüyor.

Bitcoin daha iyi bir enflasyon koruması olabilir mi?

Altın, tarihsel olarak enflasyona karşı iyi bir korunma aracı olarak görülmüştür çünkü fiyatı, yaşam maliyetindeki artışlarla birlikte yükselme eğilimindeydi.

Ancak, Bitcoin’e kıyasla altın grafiğine daha yakından bakıldığında, altının son iki yılda %21,84’lük mütevazı bir kazanç elde etmesine rağmen, Bitcoin fiyatının %311 arttığını gösteriyor.

Bitcoin'in altından daha uzun vadeli bir yatırım olmasının 5 nedeni
Altın ve BTC/USDT 1 günlük grafik. Kaynak: TradingView

Genel yaşam maliyetinin çoğu insanın kaldırabileceğinden daha hızlı arttığı bir dünyada, yükselen enflasyonu geride bırakabilecek bir varlığa sahip olmak, aslında zenginliği korumaktan çok artırmaya yardımcı olur.

2022’deki oynaklık ve fiyat düşüşleri sancılı olsa da, Bitcoin hala çok yıllı bir zaman ufku ile yatırımcılara önemli ölçüde daha fazla avantaj sağladı.

Bitcoin jeopolitik belirsizlik sırasında altını yansıtabilir

Genellikle “kriz metası” olarak adlandırılan altının, jeopolitik belirsizlik zamanlarında değerini koruduğu iyi bilinir, çünkü dünya gerilimleri yükseldiğinde insanların altına yatırım yaptığı bilinmektedir.

Ne yazık ki, çatışma bölgelerinde veya istikrarsızlığa maruz kalan diğer bölgelerde bulunan insanlar için, değerli eşyaların taşınması riskli bir tekliftir, insanlar varlığa el koyma ve hırsızlığa maruz kalır.

Bitcoin, bu durumdaki insanlar için daha güvenli bir seçenek sunar çünkü bir tohum cümlesini ezberleyebilir ve fonlarını kaybetme korkusu olmadan seyahat edebilirler. Hedeflerine ulaştıklarında cüzdanlarını yeniden oluşturabilir ve servetlerine erişebilirler.

Bitcoin’in dijital doğası ve birden fazla merkezi olmayan pazaryerlerinin ve LocalBitcoins gibi eşler arası borsaların mevcudiyeti, Bitcoin elde etmek için daha büyük bir fırsat sağlar.

Dolar değer kaybetmeye devam ediyor

ABD doları son aylarda güçlüydü, ancak durum her zaman böyle değil. Doların diğer para birimleri karşısında değer kaybettiği dönemlerde yatırımcıların altına ve Bitcoin’e akın ettiği biliniyor.

Çeşitli ülkeler daha çok kutuplu bir yaklaşım lehine ABD doları merkezli olmaktan uzaklaşmaya devam ederse, dolardan önemli miktarda kaçış olabilir, ancak bu fonlar daha zayıf para birimlerine gitmeyecektir.

Altın binlerce yıldır en çok tercih edilen varlık olmasına rağmen, modern dijital toplumumuzda yaygın olarak kullanılmamakta veya kabul edilmemektedir ve genç nesillerdeki çoğu insan bir altın sikkeyi bizzat görmemiştir.

Bu kohortlar için Bitcoin, insanların dijital olarak aşılanmış yaşam tarzlarına entegre olabilen daha tanıdık bir seçeneği temsil ediyor ve ekstra güvenlik veya fiziksel depolama gerektirmiyor.

İlişkili: Arjantinliler enflasyon endişeleri arasında Bitcoin’e yöneliyor: Rapor

Bitcoin korkutucu ve deflasyonist

Birçok yatırımcı ve finans uzmanı, altının iyi bir yatırım olmasının bir nedeni olarak, yıllarca süren üretimin azalmasının ardından altın için kıtlık ve arz kısıtlamalarına işaret ediyor.

Yeni bir madenin üretime geçmesi beş ila on yıl alabilir, bu da arzda hızlı artışların olası olmadığı ve merkez bankalarının 2008’de altın satış oranlarını önemli ölçüde yavaşlattığı anlamına geliyor.

Bununla birlikte, madencilerin önemli bir fiyat artışı durumunda memnuniyetle çıkarmaya odaklanacakları 50.000 metrik tondan fazla altın olduğu tahmin ediliyor.

Öte yandan Bitcoin, şimdiye kadar üretilecek 21 milyon BTC’lik sabit bir arza sahip ve ihracı bilinen bir oranda gerçekleşiyor. Bitcoin blok zincirinin genel yapısı, her Bitcoin’in konumunun bilinmesine ve doğrulanmasına izin verir.

Bu gezegendeki tüm altın mağazalarını gerçekten bulmanın ve doğrulamanın hiçbir yolu yok, yani gerçek arzı asla gerçekten bilinmeyecek. Bu nedenle, Bitcoin kıtlık tartışmasını eller aşağı kazanır ve bugüne kadar insanlık tarafından yaratılan en zor para şeklidir.

Kripto pazarlarında ticaret ve yatırım hakkında daha fazla bilgi ister misiniz?

Burada ifade edilen görüşler ve görüşler yalnızca yazara aittir ve Cointelegraph.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir, karar verirken kendi araştırmanızı yapmalısınız.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

News Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!