Bitcoin tahvili hala askıda, El Salvador insan hakları ihlalleriyle suçlanıyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

El Salvador Maliye Bakanı Alejandro Zelaya, devam eden Rusya-Ukrayna savaşından kaynaklanan fiyat oynaklığı ve belirsiz piyasa koşullarını gerekçe göstererek ülkenin beklenen milyar dolarlık Bitcoin (BTC) tahvilini piyasaya sürmeyi daha da geciktireceğini söyledi.

Haber, Uluslararası Af Örgütü’nün Salvador yetkililerini “insan haklarının aleni ihlalleri ve yoksulluk içinde yaşayan insanları suçlu saymakla” suçlamasıyla aynı zamanda geldi.

Yerel “Frente a Frente” (Yüz Yüze) haber programında Çarşamba günü yapılan bir röportajda, Zelaya’ya “birkaç ay önce” 1 milyar dolarlık Bitcoin tahvil ihracı ile ilgili durumun değişip değişmediği soruldu.

“Hayır, henüz değil, [Bitcoin] Fiyat, Ukrayna’daki savaş nedeniyle bozulmaya devam ediyor” dedi. “Kısa vadede varyasyonlar sabittir, ancak uzun vadede her zaman değer kazanma eğilimindedir” diye ekledi.

“Bir gelecek var ve ekonomik bir yenilik var [in Bitcoin] üzerine bahse girmeliyiz.”

Tahvil planı ilk olarak Kasım 2021’de El Salvador başkanı Nayib Bukele tarafından duyuruldu. Beklenen 1 milyar doların yarısı, jeotermal enerjisinin Bitcoin madencileri için kullanılabileceği fikriyle bir yanardağın yakınında inşa edilen bir Bitcoin Şehri inşasını finanse etmek. Toplanan fonların diğer yarısı Bitcoin’e yatırılacak.

1 milyar dolarlık tahvilin başlangıçta Mart 2022’nin ortalarında piyasaya sürülmesi planlanıyordu, ancak Mart ayındaki bir röportajda Zelaya, fiyat oynaklığına atıfta bulunarak lansmanı erteledi ve Eylül 2022’ye kadar uzanan bir zaman çizelgesi ile Haziran civarında olası bir lansman tarihi verdi.

Ülkenin Ocak 2023’te vadesi gelen 800 milyon dolarlık bir tahvilde temerrüde düşebileceğine dair korkuların artması, derecelendirme kuruluşu Moody’s’in 4 Mayıs’ta El Salvador’un kredi notunu “güvenilir bir finansman planı eksikliğini” öne sürerek düşürmesine neden oldu.

El Salvador hükümeti Eylül 2021’den bu yana Bitcoin satın alıyor ve Bukele, ülkenin 9 Mayıs’ta 500 BTC daha satın aldığını duyurdu. El Salvador’un şu ana kadar BTC yatırımlarından 35.6 milyon dolardan fazla kaybettiği tahmin ediliyor.

Uluslararası Af Örgütü: “İnsan hakları krizi”

Bu arada, kar amacı gütmeyen insan hakları savunuculuğu Uluslararası Af Örgütü, El Salvador hükümetini keyfi tutuklamalar, mahkumlara kötü muamele ve işkence yoluyla “büyük insan hakları ihlalleri” işlemekle suçladı.

27 Mart’ta Cumhurbaşkanı Bukele tarafından, artan cinayet oranı nedeniyle olağanüstü hal (SOE) ilan edilmişti. O zamandan beri KİT iki kez uzatıldı.

İnsan hakları grubu, KİT’in savunma haklarını, masumiyet karinesini, etkili yargı yolunu ve bağımsız bir hakime erişimi baltalayan yasaları ve yasal prosedürleri değiştirdiğini söyledi.

Reklam Alanı

İlişkili: El Salvador’un Bitcoin oyunu: Mevcut çöküş benimseme için ne anlama geliyor?

Baskılar sırasında, üç aydan kısa bir sürede 35.000’den fazla kişi hapsedildi ve tutuklamalardaki artış, ülke nüfusunun 18 yaş üstü %1,7’sinin gözaltında tutulmasına ve hapishane kapasitesinin %250’sinden fazlasının aşırı kalabalıklaşmasına neden oldu.

Ancak, suistimallere rağmen, birçok El Salvadorlu, cumhurbaşkanı kamuoyu yoklamalarında popülerliğini koruduğu için Bukele’nin sert tedbirlerine katılıyor. Yerel medya tarafından Çarşamba günü yayınlanan en son anket, mevcut cumhurbaşkanı için yaklaşık %87’lik bir onay oranı gösteriyor.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

News Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!