Bitcoin spotu ve vadeli işlem ETF’leri: Temel farklılıklar açıklandı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Yıllar boyunca Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) çeşitli konseptler öneren kripto şirketleri ile Bitcoin spot ETF henüz mevcut değil. Ancak, birkaç şirket Bitcoin vadeli ETF’sini meşrulaştırdı. 

Kripto şirketleri, Amerika Birleşik Devletleri’nde bir Bitcoin spot ETF’sini meşrulaştırmak için yıllardır mücadele ediyor, ancak SEC, son iki iddiaya göre “kripto-pozitif” olmasına rağmen henüz pes etmedi. başkanlar. 

Örneğin, 4 Mayıs 2017’den 23 Aralık 2020’ye kadar SEC’in başkanı olan Jay Clayton, bir değer deposu olarak Bitcoin hayranıdır. Ancak hiçbir teklif, Clayton’ı herhangi bir türde bir Bitcoin ETF’sinin hazır olduğuna ikna etmedi. Clayton’ın halefi Gary Gensler, ProShares’i onayladı’ BITO.

Valkyrie ve Van Eck’in teklifleri de dahil olmak üzere diğer ETF teklifleri de onay gördü. Bununla birlikte, Grayscale adlı bir şirket, Bitcoin spot ETF’sini ilk uygulayan şirket olabilir.

Dünyanın tek SEC onaylı, halka açık tek Grayscale Bitcoin Trust’ını (GBTC) elinde bulunduran Grayscale, Bitcoin spot ETF’sini 2016 yılında SEC’e önerdi. Grup, görüşmedeki bir çıkmaz nedeniyle 2017’de başvurusunu kısa süre içinde geri çekti.

Mart 2022 itibariyle Grayscale, GBTC’yi dünyanın ilk Bitcoin spot ETF’sine dönüştürmeye kararlı, hatta son girişimleri başarısız olursa SEC’i dava etmekle tehdit ediyor. Buna karşılık, SEC, piyasa manipülasyonunun bir Bitcoin spot ETF onayına karşı en büyük engeli olduğunu iddia ediyor.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

News Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!