Bitcoin sözleşmeleri nelerdir ve nasıl çalışırlar?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Adam Back, Jimmy Song ve Andreas Antonopoulos dahil olmak üzere çeşitli önde gelen Bitcoin uzmanları, özellikle BIP119 ile kısıtlayıcı sözleşmelerin uygulanması konusunda bazı endişelerini dile getirdi.

Antonopoulos, özellikle yeni güncellemenin iletebileceği ve dolayısıyla ağı bozabileceği “tekrarlanan sözleşmeler” konusundaki endişelerini dile getirdi. Bir programcı bir işlemi kısıtladığında, ancak bundan sonra başka bir işlemi kısıtlayacak şekilde yaptığında, yinelemeli bir sözleşme ortaya çıkar ve gelecekte sınırsız yinelemeli sözleşmelerle sonuçlanan bir domino etkisi başlatır.

Kara listeye alma ve sansür ve müsadere riskleri

Bir Bitcoin’in harcanabileceği yeri kilitlemek, daha fazla güvenlik sağlamak için avantajlı olsa da, aynı zamanda, Bitcoin’in varlığını engelleyebilecek sansür ve hükümetler tarafından kontrol için zemin sağlar. Yetkililer, borsaları potansiyel olarak yalnızca madeni para üzerinde bir miktar kontrole sahip sözleşmelere çekilmeye zorlayabilir.

Aynı risk zaten mevcut olsa da, hükümetler borsalardan yalnızca onlar tarafından kontrol edilen bir taproot harcama yoluna veya çoklu imzaya sahip adreslere göndermelerini isteyebileceklerinden, sözleşmelerin uygulanması, hükümetlerin bir sıralama uygulamasını kolaylaştıracağı kötü niyetli amaçları kolaylaştırabilir mi? zincir üstü KYC? 

Değiştirilebilirlik tehditleri

Sözleşmeler, Bitcoin’in değiştirilebilirliğini etkileyebilir — Her Bitcoin’in işlev ve kalite açısından aynı olma yeteneği.

Sözleşmeler, güvenlik ve ölçeklenebilirlik için faydalı olsa da, belirli Bitcoin birimlerinin özelliklerini değiştirecek ve esasen nelerin harcanabileceğine veya nereye gönderilebileceğine göre farklı dijital para birimleri oluşturacaktır. 

Sonuç olarak, değişikliğe karşı çıkanlar, Bitcoin’inizi nasıl harcayabileceğinizi sınırlamanın nihayetinde Bitcoin’in dijital para birimi olarak kullanımını sınırlayacağını ve değerinde kaçınılmaz sonuçlar doğuracağını savundu.

Sözleşmelerin artıları ve eksileri hakkında güçlü görüşler vardır; bununla birlikte, merkezi olmayan ve lidersiz bir ağı geliştirmek için tartışmalar sağlıklı ve gereklidir. Nihai karar, bakış açılarını daha iyi yansıtan yazılımı indirecek olan kullanıcılara ve düğüm operatörlerine ait olacaktır.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

News Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!