Bitcoin Fiyatında Paskalya Etkisi Görülüyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Lider kripto para hafta başından bu yana 40.000 bandında bir seyir izliyor. Özellikle cuma gününden itibaren BTC ve altcoin piyasalarında fiyat volatilitesinin giderek zayıfladığı görüldü. Uzmanlar kripto para piyasalarında görülen volatile eksikliğinin Paskalya Bayramı kaynaklı olduğunu ifade ediyor. İşte BTC fiyatına dair yaşanan en son gelişmeler ve gelen veriler ışığında bundan sonrası için olası senaryolar.

Piyasalarda Paskalya Etkisi

Makro piyasalar ve kripto para birimleri süregelen bir satış baskısı hissediyor. Özellikle hisse senedi ve kripto para birimlerinin yıl başında ulaştıkları değerin gerisinde bir fiyatlama gerçekleştirdiği görülüyor. Lider kripto para Bitcoin özelinde bakıldığında son yedi gün içerisinde %5’lik bir kayıp görülüyor. 

Bitcoin fiyatında görülen değer kaybının ötesinde BTC’nin 40.000 dolarda nasıl bu kadar uzun ve yatay bir seyir izlediği merak ediliyor. BTC, süreç içerisinde 40.000 dolara yakın güçlü bir destek noktası bulmuşa benziyor. BTC hafta başından bu yana 40.000 dolara yakın seviyeleri çok defa test etti. Ancak hafta sonunda görülen yatay seyirin bir başka etmeni daha bulunuyor.

Kripto para analisti William Suberg, Paskalya Bayramı sebebiyle cuma gününden bu yana piyasaların hareketsiz kaldığını ifade ediyor. Suberg, özellikle de ABD piyasalarının kapalı olmasının etkisine dikkat çekiyor:

“BTC/USD tatil dönemi başladığında çok az hareket gördü. ABD’de hisse senedi piyasaları cuma gününden itibaren kapalıydı. Yani Bitcoin ve altcoin piyasaları volatiliteden kaçındı. Pazartesi günü de alım satım yapılmayan bir gün olacağı için, Bitcoin dört günlük “mesai dışı” alım satım için ayarlandı.”

Bitcoin Fiyatı İçin Farklı Etkenler Buluyor 

ABD piyasalarının kapalı olması hisse senedi korelasyonunun daha az önemli bir hale geldiğini gösteriyor. Öte yandan, analistler Bitcoin fiyatını etkileyen başka faktörler bulunduğunu ifade ediyor. Örneğin, geleneksel piyasaların kapalı olmasına paralel olarak kripto para piyasalarında, piyasa likiditesi hafta içerisine göre daha düşük kaldı. Şu an piyasa dengede gözükse de alım emirlerinin azalmış olması tedirginlik yaratıyor. 

Bu tedirginlik Deribit Insights analistleri tarafından Twitter üzerinden dile getirildi. Deribit’in paylaşımında, piyasa manipülasyonunun düşük hacimlerde çok daha kolay gerçekleşebileceğinin altı çizildi. Ayrıca analistler Bitcoin ve lider altcoin Ethereum’un kritik destek noktalarında yer almasının senaryoyu daha da kötüleştirdiğini ifade etti.

Fenomen analist Pentoshi ise Bitcoin için karamsar bir tablo çizmiyor. Ancak analist yakın bir zaman diliminde 42.000 dolar ve 45.000 dolar desteklerinin alınması gerektiğini ifade ediyor. Pentoshi bu seviyelerin ardından Bitcoin için yukarı yönlü trendin konuşulacağını ifade ediyor:

“44.500 dolar şu anda yükseliş momentumu için en önemli nokta. 42.000 dolarda yer alan 1B Direnç sonrasında bir düşüş daha gelebilir. Yeniden yükseliş öncesinde alıcıların oldukça hızlı bir şekilde adım atması gerekiyor.”

Bitcoin On-Chain Verilerinden Güven Alıyor

Teknik taraf ve piyasa verileri kısa vadede Bitcoin için pozitif bir görünüm sunmuyor. Ancak altcoin piyasalarının yönünü belirleyen lider kripto para için On-chain verileri pozitif sinyaller veriyor. “Bitcoin yükselecek mi düşecek mi: On-chain analizi” haberinde, gelen yükseliş sinyallerini daha önce paylaşmıştık.

Bitcoin Kripto Para on chain

Hatırlanacağı üzere, hafta içerisinde yatırımcıların soğuk cüzdanlarına BTC transferlerinin hız kazandığı görülmüştü. Yalnızca cuma günü 25.878 Bitcoin borsalardan çıkış gerçekleştirdi. Bu veriler, son 5 haftada içerisinde görülen borsalara giriş ve çıkış miktarı arasındaki en büyük farkı oluşturmuştu. 

Tarihsel olarak, borsalardan çekilen yüksek miktarlardaki BTC’nin, fiyat artışını desteklediği çok defa görüldü. Bu sebeple, Veri analiz firması Santiment, Bitcoin fiyatının artışına dair erken bir sinyal alınmış olabileceğini bildirdi.

Reklam Alanı
0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

News Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!