Bitcoin fiyatı ‘gerçekleşen fiyatının’ altına düşüyor, ancak düşüşü satın almanın zamanı geldi mi?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

13 Haziran’da kripto para birimi fiyatları, Bitcoin (BTC) mevcut işlem aralığını kesip kısa bir süreliğine 22.600 dolara dokunduktan sonra, Aralık 2020’den bu yana görülen en düşük seviye olan ayı piyasası bölgesinin derinliklerine daldı.

BTC tarihi verilerine göre, piyasa şimdi fiyatın aşırı satıldığını ve belki de dibe yakın olduğunu gösteren değerleme ölçütlerine ulaştı. Bitcoin şimdi, zincirde en son harcandığı zamana göre arzdaki her madeni paranın ortalama fiyatını temsil eden gerçekleşen fiyatının altına düştü.

Bitcoin gerçekleşen fiyat ile gerçek fiyat karşılaştırması. Kaynak: Glassnode

Bu en son teslimiyetin ekosistemde yarattığı acı küçümsenemezken, yorgun kripto tüccarlarına sunduğu tek umut ışığı, düşüşün en kötüsünün gerçekleşmiş olabileceğidir. Önümüzdeki günler bu teoriyi doğrulayacak ve kurumların ve perakende tüccarların düşüşü satın almak için adım atacağının kanıtı olacak.

“Karidesler ve balinalar” birikir

Zincir üstü veriler, tüm tüccarların yıllık en düşük seviyelerde Bitcoin hakkında harap hissetmediğini gösteriyor. Karides cüzdanları, 1 BTC’den az tutan cüzdanlar ve 10.000 BTC’den fazla balina cüzdanları, şimdi Luna Classic (LUNC) olarak bilinen eski Terra’nın (LUNA) Mayıs ayı başlarında çökmesinden bu yana birikim modunda.

Bitcoin fiyatı 'gerçekleşen fiyatının' altına düşüyor, ancak düşüşü satın almanın zamanı geldi mi?
Kohorta göre Bitcoin birikim eğilimi puanı. Kaynak: Glassnode

Blockchain istihbarat sağlayıcısı Glassnode’dan alınan verilere göre, karides cüzdanları “9 Mayıs Luna kazasından bu yana +20.863 net bakiye artışı gördü” ve Kasım ayının tüm zamanların en yüksek seviyesinden (ATH) bu yana toplam 96.300 BTC artış kaydetti.

Balina cüzdanları da bu süre zarfında aynı şekilde meşguldü, çünkü “bu kohortun aylık pozisyon değişikliği zirvesi ~ 140 bin BTC/ay” ve Kasım ayındaki tüm zamanların en yüksek seviyesinden bu yana toplam +306.358 BTC ekledi.

İlişkili: Bitcoin analistleri, önemli trend çizgisi belirirken bu BTC fiyat seviyelerini izliyor

Destek, 20.000$ ortası aralığında sınırlıdır

13 Haziran’daki hızlı satışın bir nedeni, aşağıdaki kuruluş tarafından düzeltilmiş harcanmamış gerçekleştirilmiş fiyat dağıtım tablosunda gösterildiği gibi 20.000 ila 27.000 $ aralığında talep eksikliğiydi.

Bitcoin fiyatı 'gerçekleşen fiyatının' altına düşüyor, ancak düşüşü satın almanın zamanı geldi mi?
Kuruma göre düzeltilmiş harcanmamış gerçekleşen fiyat dağılımı. Kaynak: Glassnode

30.000 dolar ve 40.000 dolar fiyat aralıkları yakınında yoğun bir talep olsa da, en düşük hacimlerden bazıları 20.000 ila 27.000 dolar arasında bulundu ve BTC fiyatı 13 Haziran’ın erken saatlerinde düştüğü için çok az destek bıraktı.

Bununla birlikte, “şafaktan önce her zaman en karanlıktır” dediği gibi, rahatlama görülebilir ve bu, çeşitli ölçütlere dayalı olarak kripto piyasasının mevcut durumu için geçerli olabilir.

Gerçekleştirilen aktifleştirmeyi zincir üzerinde hesaplanan günlük hacimle karşılaştıran RVT Oranına göre, “ağ değerlemesi artık kapatılan günlük değerden 80 kat daha büyük”, bu da düşük miktarda zincir içi aktiviteye işaret ediyor.

Bitcoin fiyatı 'gerçekleşen fiyatının' altına düşüyor, ancak düşüşü satın almanın zamanı geldi mi?
Bitcoin varlığına göre ayarlanmış RVT oranı. Kaynak: Glassnode

Glassnode dedi ki,

“Geçmiş ayı döngülerinde, yeterince kullanılmayan bir ağ, ayı piyasasının dip seviyeleriyle birleşti.”

Reklam Alanı

RVT oranı şu anda 2010’dan bu yana en yüksek seviyesinde, bu da pazarın maksimum acı noktasına ulaştığını ve yakında iyileşmeler görebileceğini gösterebilir, ancak daha fazla zayıflık olasılığı göz ardı edilemez.

Genel kripto para piyasa değeri şu anda 980 milyar dolar ve Bitcoin’in hakimiyet oranı %46,3.

Burada ifade edilen görüşler ve görüşler yalnızca yazara aittir ve Cointelegraph.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir, karar verirken kendi araştırmanızı yapmalısınız.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

News Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!