BIS raporu, kripto madenciliğinde önde gelen tehdit konusunda uyardı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Bank for International Settlements (BIS) tarafından kripto madenciliği endüstrisindeki yaygın yanlış uygulamalara odaklanan yeni bir rapora göre, 2020’den bu yana Ethereum blok zincirindeki madenciler, madenciler tarafından diğer yatırımcılardan yaklaşık 600 milyon dolar çekti.

16 Haziran tarihli “Aracı olarak madenciler: kripto ve DeFi’de çıkarılabilir değer ve piyasa manipülasyonu” başlıklı BIS’in Ethereum protokolünün işleyişine ilişkin araştırmasından üç önemli çıkarım önermektedir.

İlki, Ether (ETH) ve bunun üzerine inşa edilen merkezi olmayan finans (DeFi) protokollerinin “işlemleri doğrulamak ve defteri güncellemek için aracı olarak doğrulayıcılara veya “madencilere” güvendiğini” gözlemleyen pek şaşırtıcı değil. Raporun ana tezi, bu aracıların “madenciden çıkarılabilir değer” (MEV) şeklinde yapabilecekleri suistimaller etrafında formüle edilmiştir:

Bu aracılar, hangi işlemleri hangi sırayla deftere ekleyeceklerini seçebildiklerinden, ön ödeme ve sandviç ticareti gibi geleneksel pazarlarda yasa dışı olacak faaliyetlerde bulunabilirler” dedi.

Raporda daha kesin bir tanım, MEV’i “madencilerin blok zincirine eklenen işlemlerin seçimini ve sıralanmasını manipüle ederek diğer yatırımcılardan elde edebileceği kâr” olarak nitelendiriyor. Yazarlar, Ethereum blok zincirindeki 30 işlemden birinin madenciler tarafından yapay vurgunculuk için eklendiğini tahmin ediyor.

İlişkili: Kripto ve NFT ticaretinde öne çıkan nedir?

Rapora göre, MEV geleneksel pazarlarda aracılar tarafından ön işletmeye benziyor ancak bu uygulamanın aksine yasa dışı değil:

“Bir madenci, mempool’da piyasa fiyatlarını önemli ölçüde hareket ettirecek büyük bir bekleyen işlem görürse, bu büyük işlemden hemen önce karşılık gelen bir alım veya satım işlemi ekleyebilir, böylece fiyat değişikliğinden faydalanabilir.”

Üçüncü önemli paket, MEV’in sözde anonim blok zincirlerinin içsel bir eksikliği olduğu ve bu nedenle ondan kurtulmanın basit bir yolu olmadığıdır. BIS’e göre, bir dizi yeni DeFi uygulaması için bir tehdit oluşturuyor ve gelecekte yoğunlaşarak onu kaçınılmaz hale getirebilir.

Bununla birlikte, rapor, kimlikleri halka açık olan güvenilir aracılar ağına dayalı, izinli dağıtılmış defter teknolojisi biçiminde MEV ile mücadele için bir yaklaşım önermektedir. Bu, blockchain’in temel anonimlik değerinden vazgeçmek anlamına gelir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

News Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!