Binance, Rus hükümetine rapor değişimi tarafından sağlanan müşteri verilerine karşı geri adım attı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Büyük kripto borsası Binance, bölge başkanlarından birinin Rusya’nın finansal istihbarat birimine yolsuzlukla mücadele ve Putin karşıtı aktivist Alexei Navalny için yapılan bağışlarla ilgili müşteri verilerini sağlamayı kabul ettiğini belirten bir raporun doğruluğuna meydan okudu.

Reuters Cuma günü, Binance’in Doğu Avrupa ve Rusya başkanı Gleb Kostarev’in, Nisan 2021’de ülkenin Federal Güvenlik Servisi veya FSB’ye bağlı bir finansal izleme servisi olan Rus Rosfinmonitoring’den yetkililerle bir araya geldiğini bildirdi. Kostarev’in hükümet organından gelen bir talebi kabul ettiği bildirildi. adlar ve adresler de dahil olmak üzere belirli kullanıcı verilerini devretmek, daha sonra bir çalışana bu konuda “fazla seçeneği” olmadığını söylemek. Ancak, başka bir isimsiz kripto borsasının, bilgilerin nasıl kullanılacağı ve birimin FSB ile olan bağları konusundaki endişeler nedeniyle müşteri verilerini Rosfinmonitoring’e sağlamayı kabul etmediği bildirildi.

Rosfinmonitoring, Mart ayında mahkemeye itaatsizlik ve zimmete para geçirmekten suçlu bulunduktan sonra şu anda Rusya’da tutuklu bulunan Navalny’ye Bitcoin (BTC) bağışlayan kullanıcılardan bilgi almaya çalışıyor olabilir. Uluslararası Af Örgütü de dahil olmak üzere birçok insan hakları grubu, Navalny’nin doğrudan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i yolsuzlukla eleştirmesi ve devlet başkanını Ağustos 2020’de zehirlenmesinden sorumlu olmakla suçlaması nedeniyle suçlamaların siyasi amaçlı olduğunu iddia etti.

Ancak Cuma günkü bir blog yazısında Binance, raporun “yasal bir şikayetten kaçınmaya çalışmak için yeterli dengeyi” sağlayan “yanlış bir anlatı” verdiğini ima etti. Firma, kullanıcı verilerini “Rus FSB kontrollü ajansları ve Rus düzenleyicileri” ile paylaştığının “kategorik olarak yanlış” olduğunu ve ülkenin 24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından Rusya’da çalışmayı bıraktığını söyledi.

“Bugün, dünyadaki herhangi bir hükümet veya kolluk kuvveti, uygun yasal otorite eşlik ettiği sürece Binance’den kullanıcı verilerini talep edebilir. Rusya da farklı değil. […] Binance, Rus hükümetiyle diğer herhangi bir yargı alanından farklı, olağandışı herhangi bir anlaşmaya girmedi.”

Binance, rapor araştırmasının bir parçası olan Reuters ve sözcüleri arasındaki e-posta alışverişlerini yayınladı. Firma ayrıca, haber kaynağına “yutturmaca” veya sansasyonel gazetecilik iddiasıyla resmi bir şikayet yazacağını söyledi.

Bu açıklamadan önce, birçok Twitter kullanıcısı Binance’in rapora verdiği yanıtı eleştiriyor gibiydi. en az bir kişi iddia edilen Rusya’nın kripto yanlısı düzenlemeleri benimseme yönündeki hamlelerinin, kullanıcı verilerine erişim elde etme, yani vatandaşların işlemleri izlemek için kripto kullanmalarına izin verme girişimleriyle ilgili olabileceği bildirildi.

“Rusya, ABD doları sınırlı olduğunda kriptoyu seviyor, ancak siyasi muhalefeti finanse etmek için kullanıldığında ondan nefret ediyor” dedim Michael Bond, bir avukat ve Kanada vatandaşı.

“Bu, baskıya musallat bir bakış [Federal Security Service] Rusya’daki bir şirketin liderini giyebilirken, Rusya dışındaki org liderliğinin bunun olup bittiği hakkında *hiçbir fikri yok”” dedim Twitter kullanıcısı Zach Edwards.

Rapor, Binance’in Avrupa Birliği tarafından uygulanan yaptırımlar uyarınca Rus vatandaşları ve sakinleri için sınırlamalar duyurmasının ardından geldi. Etkilenen hesaplar, Binance’in spot, vadeli işlemler ve saklama cüzdanlarının yanı sıra stake edilen ve kazanılan mevduatları kullanarak para yatıramaz veya ticaret yapamaz.

İlişkili: Binance yöneticisi, Rus banka birliği tarafından kripto uzman merkezine liderlik edecek

Binance CEO’su Changpeng Zhao, daha önce kripto borsasının ABD ve Avrupa Birliği tarafından Rusya merkezli kuruluşlar ve bireylere uygulanan yaptırımlara uyacağını, ancak “milyonlarca masum kullanıcının hesabını tek taraflı olarak dondurmayacağını” söyledi. Yayınlandığı tarihte, CEO rapora kamuya açık bir şekilde yanıt vermedi.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

News Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!