Bilgisayar bilimcileri ve akademisyenler, ABD’de kripto lobiciliğini durdurma çabalarını sürdürüyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Kripto karşıtı teknoloji uzmanları, ABD yasa yapıcılarını kripto yanlısı lobicilik çabalarının etkisine direnmeye çağırdı.

Harvard’da öğretim görevlisi olan Bruce Schneier, blockchain savunucularının iddialarının “doğru olmadığını” söyledi. Teknolojinin güvenli olmadığını ve gerçekten merkezi olmayan olmadığını da sözlerine ekledi. Schneier’e göre, şifrenizi unuttuğunuzda “hayat birikimlerinizi kaybedebileceğiniz” sistemler “güvenli bir sistem değil”.

Schneier, diğer bilgisayar bilimcileri ve akademisyenlerle birlikte kripto ve blok zincirini eleştiren bir mektup imzaladı ve Washington’daki ABD’li milletvekillerine gönderdi. Yazılım geliştiricisi Stephen Diehl bu fikri destekliyor ve mektubu da imzaladı. Diehl, kripto destekçilerinin politikacılara sadece “istediklerini söylediği” için mektubun karşı lobicilik çabası olduğunu kaydetti.

Mektupta imza sahipleri, kripto para birimlerinin “riskli, kusurlu ve kanıtlanmamış dijital finansal araçlar” olduğunu iddia etti. Akademisyenler, düzenleyicileri kripto lobicilerinin kripto için “düzenleyici bir güvenli liman” yaratma çabalarını desteklemekten caydırmaya çalıştı.

Public Citizen’in verilerine göre, kripto lobiciliğiyle mücadele çabaları, 2018’den 2021’e kadar kriptoyu temsil eden lobicilerin büyümesinin ortasında gerçekleşti. Lobicilerin yanı sıra, kripto lobiciliğine harcanan bütçe de o yıllarda 2,2 milyon dolardan 9 milyon dolara yükseldi.

İlişkili: Bitcoin, madencilerin aylar içinde ‘teslim olabilecekleri’ uyarısı üzerine ABD pazarında açıkken %1,5 düştü

Daha dün, ABD Federal Rezervi, merkez bankası dijital para birimlerinin (CBDC) ABD para politikalarının uygulanması üzerindeki potansiyel etkilerini inceleyen bir çalışma yayınladı. Çalışma, bir CBDC’nin uygulanması durumunda gerçekleşebilecek senaryoları vurguladı.

Bu arada analistler, ABD Merkez Bankası’nın Çarşamba günü başlaması planlanan niceliksel sıkılaştırması hakkında farklı görüşler dile getirdiler. Swyftx borsasında yönetici olan Pav Hundal, Cointelegraph’a bunun kripto piyasaları üzerinde olumsuz bir etkisi olabileceğini söyledi. Öte yandan, deVere Group’un CEO’su Nigel Green, etkisinin minimum düzeyde olabileceğini düşünüyor.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

News Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!