Belçikalı düzenleyici, uyumlaştırmayı beklerken kripto varlık sınıflandırmalarını gözden geçiriyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Belçika düzenleyicisi Finansal Hizmetler ve Piyasalar Kurumu (FSMA), kripto varlıklarının menkul kıymetler, yatırım araçları veya finansal araçlar olarak sınıflandırılması konusundaki iletişimi hakkında yorum istiyor. İhraççıları, teklif verenleri ve hizmet sağlayıcıları hedefleyen ajansın iletişimi, Avrupa düzenleyici uyumu sağlanana kadar mevcut düzene rehberlik edecek.

İletişim, sık sorulan soruları ele almak içindir ve ayrıntılı değildir. Okuyucularının bir varlığın sınıflandırmasını belirlemesine yardımcı olmak için adım adım bir çizelge eşlik eder.

Bir araca dahil edilen kripto varlıklar, genellikle takas edilebilir veya takas edilebilir varlıklarda olduğu gibi, Avrupa Birliği (AB) İzahname Yönetmeliği kapsamında menkul kıymetler veya AB İzahname Kanunu kapsamında yatırım araçları olarak sınıflandırılabilir. Bu durumlarda MiFID (Finansal Araçlarda Piyasalar Direktifi) davranış kuralları geçerlidir.

Bir varlığın ihraççısı yoksa, Bitcoin (BTC) veya Ether (ETH) durumunda olduğu gibi, enstrümanlar yasal bir ilişkiye yol açmayan bir bilgisayar koduyla oluşturuluyorsa, o zaman prensipte İzahname Yönetmeliği, İzahname Kanunu ve MiFID kuralları geçerli değildir. Avrupa Birliği Kripto Varlık Piyasaları Yönetmeliği (MiCA) yürürlüğe girdiğinde, ticaret platformlarının ihraççısız jetonlar için teknik incelemeler yayınlaması gerekecektir.

İlgili: Belçikalı mali düzenleyici FSMA, kripto değişim hizmetlerini düzenleyecek

Sınıflandırma tablosu, kesin olmasa da basittir. Kâr veya zarardaki bir payın veya bir ödemenin hak eşdeğerini temsil eden araçlara dahil edilen bir varlık, devredilebilirse bir menkul kıymet, devredilemezse bir yatırım aracıdır. Varlık, bir hizmet veya ürünün teslim hakkını temsil ediyorsa, duruma göre analize göre yatırım özelliklerine sahipse bir yatırım aracıdır.

FSMA ayrıca, bir varlığın sınıflandırılmasından bağımsız olarak, sanal varlık hizmet sağlayıcılarını yöneten kurallar gibi ek yasalara da tabi olacağı konusunda uyardı. İletişim ve grafikle ilgili yorumlar 31 Temmuz’a kadar açıktır.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

News Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!