Basel Komitesi, bankaların kripto varlıkları için kısıtlayıcı gereksinimlerle baskı yapıyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Basel Bankacılık Denetim Komitesi Cuma günü toplandı ve diğer konuların yanı sıra kripto para birimini tartıştı. Komite, bankaların kripto maruziyetinin ihtiyatlı tedavisine ilişkin yönergeleri yıl sonuna kadar tamamlamak amacıyla ikinci danışma belgesini yakında yayınlayacağını belirtti.

Salı günü bir basın açıklamasında komite, muhtemelen Terra ekosisteminin son çöküşüne atıfta bulunan aşağıdaki açıklamayı yayınladı:

“Son gelişmeler, kripto varlıklardan kaynaklanan riskleri azaltmak için küresel bir minimum ihtiyati çerçeveye sahip olmanın önemini daha da vurguladı.”

Komite, 2021’de bankacılık sektörünün kripto para birimine maruz kalma riskine ilişkin istişarelere başladı ve o sırada bulguları hakkında bir makale yayınladı. Komite, kripto varlıklarını iki gruba ayırdı; tokenize edilmiş geleneksel varlıklar ve sabit paralar bir grubu oluştururken, diğerleri ikinciyi oluşturdu. Tüm kripto para birimleri ve türevlerini içeren ikinci gruba %1,250 risk ağırlığı atanmıştır. Bu, bir bankanın elinde tuttuğu her 1 dolarlık kripto para birimi için 1 dolarlık itibari para tutması gerektiği anlamına geliyordu.

Komitenin “muhafazakar ihtiyatlı muamelesi” bankacılık sektörü gruplarının itirazlarına yol açtı. Uluslararası Swaplar ve Türevler Birliği (ISDA), Vadeli İşlemler Endüstrisi Birliği (FIA), Uluslararası Finans Enstitüsü, Dijital Ticaret Odası ve diğer beş kuruluş, komiteye bir mektupta, önerilen gereksinimlerin “önemli engeller” olduğunu söyledi. kripto varlık piyasalarına düzenlenmiş banka katılımı.”

İlgili: Kripto düzenlemeye ihtiyaç duyuyor ancak doğru yapılmalı: Rapor ve veritabanı

Basel Bankacılık Denetim Komitesi, 28 ülke ve yargı alanından merkez bankaları ve düzenleyicilerin yanı sıra üç gözlemci ülke ve beş kuruluştan oluşur. Uluslararası Ödemeler Bankası tarafından desteklenmektedir, ancak kararları kanun hükmünde değildir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

News Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!