Bankacılık, Bitcoin’den 56 kat daha fazla enerji kullanıyor: Valuechain raporu

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Bitcoin’in (BTC) enerji tüketimi, verimliliği ve ölçeklenebilirliğine ilişkin yeni rakamlar, dünyanın en büyük kripto para birimini yeni bir ışıkla aydınlatırken bankacılık sektörünü ortaya çıkarmaya hizmet ediyor.

Bir BT mühendisi, kriptograf ve danışman olan Michel Khazzaka tarafından yayınlanan bir araştırma raporu, Bitcoin ödemelerinin eski finansal sistemden “milyon kat daha verimli” olduğunu hesaplıyor. Artı, bankacılık sektörü “Bitcoin’den 56 kat daha fazla enerji kullanıyor.”

Rapor, neredeyse dört yıllık bir araştırmayı derliyor ve Bitcoin’in iş kanıtı enerji tüketimini tahmin etmek için yeni bir hesaplama öneriyor. Khazzaka bir röportajda Cointelegraph’a şunları söyledi:

“Bitcoin Lightning ve genel olarak Bitcoin, büyük ölçekte benimsenmeyi hak eden gerçekten harika ve çok verimli teknolojik çözümler. Bu buluş, yeterince parlak, yeterince verimli ve kitlesel olarak benimsenecek kadar güçlü.”

2021’in sonlarında ödeme danışmanlığı Valuechain’i kuran Khazzaka, Cambridge Bitcoin Elektrik Tüketim Endeksi (CBECI) tarafından sağlanan enerji tahminlerine bir alternatif sunuyor. Cointelegraph tarafından sıklıkla alıntılanan endeks, Bitcoin’in yılda yaklaşık 122 TW/Saat tükettiğini tahmin ediyor.

Bitcoin madencilik makinelerinin ortalama ömrünün yanı sıra yeni BT malzemelerinin oluşturulma oranını da hesaba katan Khazzaka, Bitcoin’in Cambridge’in tahmininden önemli ölçüde daha az yılda 88.95 TWh tükettiğini öne sürüyor.

160 ay boyunca toplam madencilik birimi sayısını gösteren grafik. Kaynak: Khazzaka raporu

2003 yılında kriptografi üzerine tezini yazan ve 2011 yılında Bitcoin’i keşfeden bir ödeme uzmanı olan Khazzaka, iki para sistemini etkili bir şekilde karşılaştırmak için bankacılık sektörünü de mercek altına alıyor. Khazzaka, Cointelegraph’a “bankacılık sektörünün her yönünü gerçekten hafife aldığını” ve eleştirmenlerin aksine raporunun “bankacılık sistemine önyargılı” olduğunu söyledi.

Bununla birlikte, para yaratma, para taşıma, fiziksel bankacılık altyapısı enerji tüketimi vb. hesaba katıldığında 4.981 TWh rakamına ulaşıyor. Yuvarlanmış olarak, her yıl “klasik ödemeler” sektörü tarafından 5.000 TWh tüketilmektedir. Sonuç olarak, bankacılık Bitcoin’den 56 kat daha fazla enerji kullanır.

Rapor, şu anda “mevcut blok boyutunda ve bloklar maksimum kapasitelerine kadar doldurulursa ηmax = 5.7× klasik sistemden daha iyi enerji verimliliği” olduğunu ortaya koyan işlem verimliliğini inceliyor. Ancak, bu Lightning Network’ü hesaba katmadan. Khazzaka röportajda şunları söyledi:

“Yıldırım, bitcoin protokolünün daha fazla enerji tüketmeden daha fazla işlem yapmasına izin verecek. Ve bu bir sihir.”

İlişkili: Lightning Network Öğle Yemeği: Bir Bitcoin temassız ödeme hikayesi

Rapor, Bitcoin ve Lightning Network’ün birleşiminin Bitcoin’in klasik bir ödeme sisteminden “194 milyon” kat daha fazla enerji verimli olmasına izin verdiği sonucuna varıyor.

Reklam Alanı

Khazzaka için rapor, “Bankacılık ve ödeme endüstrisinin blok zinciri ve hatta Bitcoin’i benimsemesi gerektiğini” açıkça ortaya koyuyor. Khazzaka’nın vardığı sonuç, kripto alanını tercih eden cypherpunks ve anarko-kapitalistler için bir sürpriz olsa da, Khazzaka, Bitcoin’in gerçekten bankacılığa fayda sağlayabileceğine inanıyor:

“Yeterince cesur blok zinciri teknolojisine sahiplerse, verimliliklerini ve ölçeklenebilirliklerini artıracaktır.”

Bitcoin’in enerji kullanımı sıklıkla eleştirilse de, bankacılık sektörüne yönelik soruşturma birçokları için hoş bir haber olarak gelecek.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

News Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!