Avustralya’nın ilk Bitcoin ETF’si önümüzdeki hafta piyasaya sürüldükten sonra 1 milyar dolar çekebilir

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Mali düzenleyiciler, Avustralya’nın 27 Nisan’da işlem görmeye başlayacak ilk Bitcoin (BTC) borsa yatırım fonu (ETF) için yeşil ışık yaktı ve Avustralya Mali İnceleme, 1 milyar dolara kadar giriş görebileceğini bildirdi.

ETF, yatırımcıların doğrudan herhangi bir madeni paraya sahip olmalarına gerek kalmadan Bitcoin fiyatından yararlanmalarını sağlayan, düzenlenmiş bir borsada işlem gören fondur.

Cosmos Asset Management, Avustralya’nın ilk Bitcoin ETF’sini çıkarmak için yerel rakipler VanEck, BetaShares ve EFT Securities’i geride bıraktı. Sydney Morning Herald’a göre, her firma en az Mart ayından bu yana düzenleyici onayları kapatmak için çalışıyor.

Cosmos Asset Management Bitcoin ETF, Avustralya Menkul Kıymetler Borsası (ASX) Clear sermaye piyasaları takas odasının onayı ile CBOE Avustralya’da listelenecektir. AFR tarafından Salı günü yayınlanan bir makaleye göre, Cosmos riski karşılamak için gereken %42 marj gereksinimlerini desteklemek için minimum dört piyasa katılımcısını çıkardıktan sonra onay verildi.

Cosmos Bitcoin ETF, Kanada Amaçlı Bitcoin ETF aracılığıyla yatırım yapan spot Bitcoin’e dolaylı maruz kalma sunar.

Avustralyalı varlık yönetimi şirketi Zerocap’ta tüccar olan Kurt Grumelart, ETF onayını “heyecan verici” olarak nitelendirdi ve kriptoya maruz kalan ABD Hisselerine yatırım yapan Betashares CRYP fonunun rekor kıran lansmanının ardından “daha fazla kurumsal kabulü doğruladığını” söyledi. Kasım 2021’deki lansmanında, fon ilk on dakika içinde 10 milyon dolarlık net giriş gördü.

Grumelart, yeni Bitcoin ETF’nin benzer şekilde başarılı olmasını bekliyor:

“Etkinlik, Avustralya için ileriye doğru atılmış büyük bir adımı ve bir bütün olarak kripto endüstrisinin ana akım kabulünü işaret ediyor.”

Grumelart, başarılı bir lansmanın diğer oyuncuların akınına yol açacağını öngördü. “Denizaşırı pazarlar herhangi bir gösterge ise, başarılı bir lansmanın Bitcoin dışındaki kripto varlığa dayalı fonlar için bir dizi listeye yol açması muhtemeldir” dedi.

Bu, şirketin Global Digital Miners Access ETF’sini yayınladığı geçen yıldan bu yana Cosmos’tan ikinci kripto ile ilgili ETF olacak.

Avustralyalı düzenleyiciler, geçtiğimiz yıl boyunca kripto endüstrisi için kesin kurallar koymak için çalışıyorlar. Avustralya Menkul Kıymetler ve Yatırımlar Komisyonu (ASIC), endüstri üzerinde daha fazla yetki istiyor, ancak Senatör Andrew Bragg, kripto para birimi Avustralya yasalarına göre bir finansal varlık olarak tanınana kadar bunun uygun olmadığını düşünüyor.

İlişkili: Avustralya muhalefeti seçim yaklaşırken ateş altında: ‘7 kelime bir kripto politikası değil’

Reklam Alanı

Grumelart, kuralların açıklığa kavuşturulmasının sektörün gelişimine yardımcı olacağına inandığını söyledi.

“Kripto varlıkları yöneten yeni ASIC düzenlemeleri ortaya çıktıkça, yerel emanetçiler ve hizmet sağlayıcılar için daha fazla netlik bekliyoruz ve bunu önümüzdeki yıl içinde bir cadde olarak açıyoruz.”

“Kripto varlıkları yöneten yeni ASIC düzenlemeleri ortaya çıktıkça, yerel emanetçiler ve hizmet sağlayıcılar için daha fazla netlik bekliyoruz ve bunu önümüzdeki yıl içinde bir cadde olarak açıyoruz.”

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

News Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!