AUSTRAC, yasadışı kripto kullanımını tespit etmeye yardımcı olacak 2 yeni kılavuz yayınladı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Avustralya finansal uyum yaptırım kurumu AUSTRAC, kuruluşların müşterilerin kriptoyu yasadışı yollarla ne zaman kullandıklarını veya fidye yazılımı yaratıcılarına ödeme yapmaya zorlandıklarında bunları tespit etmelerine yardımcı olmak için iki yeni kılavuz yayınladı.

Ancak, yalnızca bu tür faaliyetlerden şüphelenilen müşterileri bankadan çıkarmanın ciddi olumsuz etkileri olan zararlı bir uygulama olduğu konusunda uyardı.

Bugün erken saatlerde yayınlanan bir duyuruda AUSTRAC, kripto ve blok zinciri teknolojisinin artan kabulü, değeri ve benimsenmesine siber suçlarda bir artışın eşlik ettiğini belirtti.

“Siber destekli suç, Avustralyalılar için artan bir tehdit. Avustralya Siber Güvenlik Merkezi’ne (ACSC) göre, 2020-21 mali yılında bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 15’lik bir artışla 500 fidye yazılımı saldırısı rapor edildi.”

Fidye yazılımı ve “dijital para birimlerinin suç amaçlı kötüye kullanımı” kılavuzları, yalnızca kötü aktörleri tespit etmeye yardımcı olmak için değil, aynı zamanda şüpheli etkinliklerin AUSTRAC’a bildirilmesini kolaylaştırmak için tasarlanmıştır – bu, işletmelerin konuyu polise bildirdikten sonra yapması gereken bir şeydir.

Blockchain Australia CEO’su Steve Vallas, “dijital para birimlerinin suç amaçlı kullanımının sektörümüzde yeri olmadığını” belirterek yeni kılavuzları memnuniyetle karşıladı.

“İşletmelerin Avustralyalıları zarar görme riskine sokan davranışları tespit edip bildirebilmelerini sağlamak için Hükümet ile endüstri arasında açık diyalog, proaktif rehberlik ve güçlü ilişkiler gereklidir.”

Fidye yazılımı kılavuzunda AUSTRAC, bir müşterinin hızlı bir şekilde fidye ödemeye çalışıyor olabileceğine dair birden fazla göstergeyi vurguladı. Liste, işlemlerin hızı konusunda sabırsızlık, yeni kurulan işletmelerden ani büyük işlemler ve daha sonra hesap hareketsizliği ile kişinin tüm varlığının devredilmesi gibi davranışları içeriyordu.

Göstergeler bariz görünse de AUSTRAC, işlerini saldırganların pençesinden kurtarmak ve mümkün olan en kısa sürede yeniden faaliyete geçirmek istedikleri için çoğu “kurbanın bildirimde bulunmak konusunda isteksiz olduğuna” dikkat çekti.

Kılavuzda, “Mümkün olduğunda, müşterilerinizi fidye yazılımı olaylarını ACSC’nin ReportCyber ​​hizmetine ve kolluk kuvvetlerine bildirmeye teşvik edin” deniyor.

Yasadışı kripto kullanıcı odaklı kılavuzda AUSTRAC, vergi kaçırma, kara para aklama, dolandırıcılık ve darknet’te yasa dışı ürün satın alma gibi faaliyetleri listeledi. Düzenleyici, “yerleştirme, katmanlama ve entegrasyon” gibi temel bileşenlerinin bir özetini verdiği için en fazla dikkati kara para aklamaya verdi.

Fiat (yerleştirme) ile dijital varlıkları satın aldıktan sonra suçlu, varlıkları farklı hesaplar ve platformlar arasında (katmanlama) “fonları kaynaktan uzaklaştırmak” için dönüştürmeye çalışır.

Reklam Alanı

Merkezi olmayan finans (DeFi) platformları, karıştırıcılar ve gizlilik madeni paraları bunun için yöntemler olarak belirtildi. Son olarak, kötü aktör, sermayeyi geleneksel finansal hizmetlere veya ürünlere (entegrasyon) yeniden dahil etmek için fonların son varyantını kullanacaktır.

Kılavuz, “Devlet tarafından verilen para birimine ve para biriminden dönüşüm, bir suçlunun en çok açığa çıktığı ve tanımlanabilir olduğu noktadır” diyor.

İlişkili: Avustralya’nın ilk Bitcoin ETF’si önümüzdeki hafta piyasaya sürüldükten sonra 1 milyar dolar çekebilir

Kılavuz ayrıca, yerel kripto sektöründe önemli bir sorun olduğundan ve yasal bir kişinin yanlış bir şekilde suçlu olarak tanımlanması durumunda büyük sonuçlara yol açabileceğinden, geleneksel finans kurumlarını banka bankacılığı yapan müşterilerden uzak durmaya da çağırdı.

“Meşru ve yasal işletmeleri bankalardan arındırmak, bireyleri ve işletmeleri olumsuz etkileyebilir. Kılavuz ayrıca kara para aklama ve terörizmin finansmanı risklerini artırabilir ve Avustralya ekonomisini olumsuz etkileyebilir” diye uyarıyor.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

News Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!