Arjantinliler enflasyon endişeleri arasında Bitcoin’e yöneliyor: Rapor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Arjantin 2016’dan beri enflasyona karşı bir savaş yürütüyor. Merkez bankasına olan güven eksikliği veya hükümetin aşırı harcama yapması gibi birden çok faktörün neden olduğu Arjantin pesosunun değer kaybetmesi vatandaşların satın alma gücünü olumsuz etkiledi.

Bu, nüfusun %37,3’ünü yoksulluk sınırının altına getirdi ve pek çok kişinin birikimleri yok oldu. Bu arka plana karşı, birçok Arjantinli, piyasanın birkaç aydır kırmızıda olmasına ve merkez bankasının finansal kurumların dijital varlıklarla çalışmasını yasaklamasına rağmen, %60 enflasyona karşı korunmanın bir yolu olarak Bitcoin (BTC) ve kriptoya döndü.

İlişkili: Arjantin merkez bankası bankalardan yeni kripto tekliflerini engellemek için adım attı

Reuters tarafından alıntılanan bir Amerika Pazar İstihbaratı raporunda, Arjantin’deki “kripto penetrasyonunun” %12’ye ulaştığı, Peru, Meksika ve bölgedeki diğer ülkelerin iki katı olduğu tespit edildi.

Arjantinliler, enflasyon nedeniyle kriptoyu daha hızlı benimsiyor gibi görünüyor. Canva ile oluşturulan grafik.

Arjantinliler, Bitcoin’e ek olarak, özellikle ülkeleri döviz hizmetleri üzerinde katı sermaye kontrolleri uygularken, ABD dolarında değer depolamanın bir aracı olarak istikrarlı paralara giderek daha fazla yöneliyor.

Ethereum’un yaratıcısı Vitalik Buterin Aralık ayında Arjantin’i ziyaret ettiğinde, ülkede kripto para birimi kullanımının arttığını ve stablecoin’in benimsenmesinin de önemli ölçüde arttığını belirtti. ABD doları ciddi sorunlar sergilemeye başlarsa bunun değişebileceği konusunda uyardı.

Daha geniş bir ölçekte Arjantin, dijital varlık düzenlemesine temkinli bir yaklaşım sergiliyor gibi görünüyor. Arjantin Devlet Başkanı Alberto Fernandez 2021 Youtube röportajında, “Kripto para birimleri hakkında büyük bir tartışma var, bu küresel bir tartışma ve bunun bir ihtiyat meselesi olduğunu itiraf etmeliyim” dedi.

Daha parlak bir notta, “kriptonun bir avantajı olduğunu” çünkü “enflasyonu kontrol altına almaya yardımcı olduğunu” ve “bir anlamda istikrarlı bir varlık” olduğunu belirtti.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

News Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!