Amerika Birleşik Devletleri dikkatini stablecoin düzenlemesine çeviriyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Amerika Birleşik Devletleri, Beyaz Saray’ın kripto düzenlemesinin ön saflarında yer almasıyla Sen. Patrick Toomey’in çalışmaları sayesinde kripto para birimi endüstrisini benimsemede küresel bir lider olmaya devam ediyor. Geçen yıl, Başkan Joe Biden 1,2 trilyon dolarlık iki taraflı bir altyapı faturası imzaladı ve kripto sektörünü etkileyecek bazı yeni yasalar içeriyordu. Ve daha yakın zamanda, ABD başkanı, birden fazla devlet kurumunu kripto para birimleriyle ilgili belirli soruları yanıtlamaya yönlendiren, kapsamlı bir yürütme emriyle kripto para birimini düzenlemeye yönelik “bütün devlet” yaklaşımını duyurdu. ABD, geçen yıl açıkça kripto endüstrisini daha sürdürülebilir hale getirmeye yardımcı olmaya çalışıyor, bu da kripto para birimi platformlarının çalışmasını önemli ölçüde kolaylaştıracak.

Ancak, kısaca Stablecoin GÜVEN Yasası olarak adlandırılan 2022 tarihli Rezervlerin Stablecoin Şeffaflığı ve Tekdüzen Güvenli İşlemler Yasası, ABD’yi istikrarlı paraları resmi bir parçası olarak tamamen düzenleyen ve kabul eden tek ülke veya en azından tek Batılı ülke yapıyor. finans ve bankacılık sistemi.

Senato Bankacılık Komitesinin kıdemli üyesi Sen. Toomey tarafından tanıtılan Stablecoin TRUST Yasası, stablecoin ihraççılarını belirli kurallara uymaya zorluyor. Kanundaki düzenlemeler kapsamlı ve kapsamlıdır. Tasarı, ödeme stabilcoinlerinin menkul kıymetler olmadığını açıklığa kavuşturuyor ki bu sektör için harika bir şey. Tasarı ayrıca, sabit paraları “ödeme sabit paraları” olarak adlandırıyor – “ihraççı tarafından doğrudan itibari para birimine dönüştürülebilen” ve “bir itibari para birimine veya para birimlerine göre sabit bir değere sahip” dijital varlıklar.

İlişkili: Düzenlemeler, kripto endüstrisinde daha fazla yetenek, sermaye ve bina için tabloyu belirledi

Stablecoin ihraççıları, Para Birimi Denetleme Ofisi (OCC) lisansı, bir devlet para aktarıcısı veya benzer bir lisans veya geleneksel bir banka tüzüğü arasında seçim yapmak zorunda kalacaktı. ABD’de faaliyet gösteren stabilcoin ihraççıları, düzenli denetimler sağlamalarını, net geri ödeme politikalarını detaylandırmalarını ve çıkardıkları stabilcoinleri gerçekte neyin desteklediğini belirtmelerini gerektiren bir ifşa rejimine tabi olacaktır.

ABD CBDC’sine ihtiyaç var mı?

Kongrede dolaşan ve geri bildirim toplayan tasarının tartışma taslağıyla, şu soruyu soruyorum: Yasa yasalaşırsa, ABD hükümetinin yine de bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) geliştirmesi gerekecek mi, yoksa bazılarının dijital dolar dediği şey mi?

Amerika Birleşik Devletleri dikkatini stablecoin düzenlemesine çeviriyor

Özel stablecoin ihraççıları daha geniş finansal sistemin bir parçası olarak kabul edilirse, ABD’nin dijital bir dolar geliştirmesi gerekli görünmüyor. Hükümetin, biri sağlayıcılar tarafından, diğeri ise federal hükümet tarafından verilen hem özel hem de kamu dijital dolarlarına sahip olması gerekir mi? ABD düzenleyicileri bunlarla mücadele etmeye devam ettikçe, bu sorular önümüzdeki aylarda ortaya çıkacak.

Ancak, Beyaz Saray tarafından yayınlanan eşlik eden bir bilgi notuna göre, Biden’ın yürütme emrinin bir kısmının “potansiyel bir ABD CBDC’sinin araştırılması ve geliştirilmesine aciliyet verilmesi, ihraç edilmesinin ulusal çıkarlara uygun görülmesi gerektiği” açık.

İlişkili: Tasarıya uymak: ABD Kongresi, CBDC’ye alternatif olarak e-nakit görüyor

Bir ulusun hem özel stablecoin ihraççılarına hem de devlet tarafından verilen stablecoin’in tek bir pazarda çalışmasına izin verdiği tarihte ilk kez olacak. Bazı ülkeler, kendi CBDC’lerini tanıtmak istedikleri için özel stablecoin’leri yasakladı, ancak ABD, stablecoin endüstrisinde önemli yenilikleri teşvik edebilecek ve tabii ki daha şeffaf ve sürdürülebilir hale getirebilecek farklı bir yol izliyor. Ancak, muhtemelen ciddi sonuçları olan sorunlar var.

Faiz oranları sınırlandırılacak – konsolidasyon bekleniyor

Stablecoin GÜVEN Yasası, faiz oranlarının inanılmaz derecede düşük olduğu nakit olan USD sabit paralarını ve faiz oranlarının çok daha iyi olmadığı Hazine Bonolarını (T-Bonoları) hangi varlıkların destekleyebileceğini düzenler. Bu, daha riskli varlıklardan daha yüksek faiz elde edemeyecekleri için hem mevcut stablecoin ihraççıları hem de gelecekteki oyuncular için büyük bir sorun teşkil ediyor.

Şu anda, bazı stabilcoin ihraççıları, tokenlerinin çoğunu, daha fazla şeffaflık ve denetim olmadan değerlendirilemeyecek olan daha yüksek ücretli ticari kağıtlarla geri alıyor. 31 Mart 2021’de USDT stablecoin ihraççısı Tether’e göre, rezervlerinin %65’inden fazlası ticari senetler tarafından desteklendi, sadece yaklaşık %4’ü nakit ve yaklaşık %3’ü T-Bonoları tarafından desteklendi. Bu nedenle, Tether ve diğer stablecoin sağlayıcıları, yasalaşırsa Stablecoin GÜVEN Yasası’na uygun olması için rezervlerinin bileşimini tamamen değiştirmek zorunda kalacaklar.

Amerika Birleşik Devletleri dikkatini stablecoin düzenlemesine çeviriyor

Stabilcoin endüstrisinde rekabet yavaşlayabilir ve bir miktar konsolidasyon görebiliriz. Stabilcoin ihraççıları, yüksek faiz elde etmek için daha yüksek ödeme yapan varlıkları kullanamayacaklarından, uyumluluk riskini, İK vergilerini ve genel yönetim maliyetlerini yönetirken kar elde etmeleri zorlaşacaktır.

Reklam Alanı

İlişkili: Düzenleyiciler stablecoinler için geliyor, ancak ne ile başlamalılar?

Büyük oyuncular muhtemelen bunu çalıştırmanın bir yolunu bulacaklar, ancak daha küçük stabilcoin ihraççıları, tasarı yasalaşırsa kar elde etmeyi zor bulacaktır.

Haydi Stablecoin Güven Yasasını geçirelim

Stablecoin GÜVEN Yasası sektördeki yeni katılımcılara bazı engeller koysa da, bunun sektörü daha şeffaf ve sürdürülebilir kılacağına inanıyorum. USD stabilcoinleri için ifşa ve itfa gerekliliklerinin uygulanması, onları gelecekte önemli ölçüde daha güvenli ve şeffaf hale getirecektir.

Stablecoin GÜVEN Yasası ile ilgili en iyi kısımlardan biri, geleneksel ABD finansal sistemine gerçekten sabit paralar getirmesidir. OCC lisanslı ihraççılar, Federal Rezerv’in ana hesap sistemine erişebilecek ve bu da onlara daha geniş finansal sistemden ve işlemlerde daha büyük miktarlarda likiditeden yararlanma olanağı verecek.

Stablecoin TRUST Yasasının yasalaşmasına daha biraz zaman var, ancak mevcut şekline sadık kalırsa ABD, kripto para birimi düzenlemesinde altın standardı belirlemeye devam edecek. Öyleyse, kanunun kanun haline geldiğinden emin olmak için birlikte çalışalım.

Bu yazı yatırım tavsiyesi veya tavsiyesi içermemektedir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir ve okuyucular bir karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Burada ifade edilen görüş, düşünce ve görüşler yalnızca yazara aittir ve Cointelegraph’ın görüş ve görüşlerini yansıtmak veya temsil etmek zorunda değildir.

Raymond Hsu bir kripto para varlık yönetimi platformu olan Cabital’in kurucu ortağı ve CEO’sudur. Raymond, 2020’de Cabital’i kurmadan önce, fintech ve Citibank, Standard Chartered, eBay ve Airwallex dahil olmak üzere geleneksel bankacılık kurumlarında çalıştı.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

News Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!