AI, Metaverse’in ulaşmayı umduğu gerçek vizyonu gerçekleştirmeye yardımcı olacak

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Metaverse alanı, heyecan ve başlatılan yeni projelerin hacmi açısından hızla hareket ediyor – o kadar ki, endüstri pazar büyüklüğünün 2022’de 100,27 milyar dolardan 2029’a kadar 1.527,55 milyar dolara çıkması bekleniyor. hatta ortaya konan gerçek vizyonu gerçekleştirmeye uzaktan bile muktedir?

Gerçek bir metaverse görmekten çok uzağız

Başlatılan metaverse projelerinin çoğu oyun dünyasında. Ancak, çoğu zaman bu projeler, sanal gerçeklik ve NFT’lerle birleştirilmiş standart oyun özelliklerinden oluşur. Analog dünyamıza dijital bir paralel evren anlamında gerçek bir metaverse, katılımcıların çeşitli sosyal, ekonomik, eğlence ve sanatsal faaliyetlere kendi kendini organize eden çeşitli gruplaşmalar ve ortamlarda katılabilecekleri dijital simüle edilmiş bir gerçeklik henüz yok. gerçekleşmesi için.

Bu tam vizyonu gerçekleştirmek, kullanıcıların kolay taşınabilirliğini, çok sayıda çılgınca çeşitli metaverse kırıntılarını ve yeni yerlerin ve alanların basit kullanıcı yapımını gerektirir – bu, teknolojiyi hala geliştirmekte olduğumuz bir vizyon.

İlişkili: Metaverse, cinsiyetçi insanlar için kapsayıcılığı nasıl sağlıyor?

Metaverse hakkında yeterince takdir edilmeyen bir gerçek, kalıcı bir kullanıcı değeri önermesi sağlamak için özünde dokunmuş yapay zekaya ihtiyaç duymasıdır. Mark Zuckerberg bunu açıkça anlıyor, ancak kripto dünyasına girenlerin çoğu, çok daha az AI odaklı. Ancak AI, Metaverse’i tam olarak nasıl geliştirecek?

“Düşük nüfuslu meta veri deposu” sorununu çözme

Geliştiriciler arasındaki rekabet, erken benimseyenleri az nüfuslu dünyalara çekecek – AI’nın çözebileceği bir sorun.

Metaverse, yeni ve mevcut teknoloji şirketlerinin tekliflerini genişletmeleri ve yeni gelir akışları yaratmaları için büyük bir fırsat sunuyor. Şu anda kendi dünyaları üzerinde çalışan 160’ın üzerinde şirket var – her biri önde gelen meta veri deposu sağlayıcısı olmak için rekabet ediyor. “Hepsine hükmedecek tek bir sağlayıcıya” sahip olmamız pek olası değil, bunun yerine her biri kendine özgü teklifleri olan çok çeşitli seçeneklere sahip olacağız.

AI, Metaverse'in ulaşmayı umduğu gerçek vizyonu gerçekleştirmeye yardımcı olacak

Bunun avantajı, çeşitli deneyimler arasından seçim yapabilecek son kullanıcılar için daha çeşitli bir ortamdır. Dezavantajı ise, müşterilerin dikkatini çekmek için yarışan ve pek çok farklı deneyim sunan pek çok platformla birlikte, çeşitli metaverse’lerin ilk günlerinde seyrek olarak doldurulacak olmasıdır. Bir meta veri deposuyla etkileşim, doğası gereği sosyal bir deneyim olduğundan, bu çok büyük bir sorun teşkil eder.

AI güdümlü oyuncu olmayan karakterler, az nüfuslu metaverse probleminde muazzam bir şekilde yardımcı olabilir. Yeni bir dünyadaki ilk birkaç kullanıcıdan biri olmak kısa bir süre için heyecan verici gelebilir – ancak etkileşime girecek kimse yoksa ve ilginç şeyler yapan kimse yoksa, hızla eskiyecektir. Yapay zeka karakterleri inşa eden, sohbet eden, müzik yapan, sanat yapan ve satın alıp satan bir topluluk, metaversal bir hayalet kasabayı parıldayan bir dijital aktivite yuvasına dönüştürebilir.

Bunun sonucu, daha fazla insanı Metaverse’e katılmaya teşvik edecek sayısız canlı dünya olacak – sonunda oyuncu olmayan karakterlerin (NPC’ler) bir zorunluluktan ziyade bir bonus olacağı bir noktaya ulaşacak.

İlişkili: Web3, meta veri deposunda veri egemenliği için çok önemlidir

Metaverse aracılığıyla kullanıcılara rehberlik etme

Kendi meta veri depoları üzerinde çalışan bir dizi teknoloji şirketiyle, kullanıcılar yalnızca etkileşimde bulunmak istediklerini seçme becerisine değil, aynı zamanda her bir meta veri deposu arasında sorunsuz bir şekilde hareket etme yeteneğine de ihtiyaç duyacaklar. Blockchain’in önemli bir araç olacağı yer burasıdır. Blockchain, bir blockchain ağını oluşturan tüm küçük, yönetilebilir veri parçaları – parçalar arasında mülkün kolay taşınabilirliğini sağlar. Teknolojinin bu özelliği, kullanıcıların her benzersiz meta veri deposu arasında kolaylıkla hareket etmelerini sağlayacaktır. Ancak, dünyalar arasında geçiş yapmak başka bir sorunu ortaya çıkarır: Kullanıcıların girdikleri her yeni dünyaya bir giriş yapmaları gerekir.

2026 yılına kadar insanların %25’inin Metaverse’i günlük olarak kullanacağı tahmin ediliyor. Kapsamlı bir girişe ihtiyaç duyan ilk kez ayak parmaklarını daldıran kullanıcılardan, dünyalar arasında teknoloji meraklılarına geçiş yapanlara kadar, herkesin zaman harcadıkları her yeni metaverse boyunca yönlendirilmesi gerekecektir.

Reklam Alanı

İlgili:Ekonomi 3.0’da meta veri kaynakları milyonlarca kişiye iş yaratacak

Bu kadar çok sayıda insan farklı dünyalara geçerken, insanların gerekli tanıtım sayısını yönetmesi imkansız olacaktır. Kullanıcıları her bir meta veri deposuna tanıtmanın en etkili yolu, bir AI kılavuzunun kullanılması olacaktır. Kılavuzlar, bireysel bir dünyanın gerekli tüm bilgilerini kullanıcıya açıklayarak en iyi kullanıcı deneyimini sağlayacak.

Gerçekten dijital bir dünya inşa etmek

Yapay zekanın Metaverse’e getireceği belki de en derin fayda, dünya inşa etme alanında yatmaktadır. Yapay zeka sağlayıcıları, her kullanıcı için ısmarlama senaryolar oluşturmak için dönüştürücü sinir ağlarını (AI’nın arkasındaki işlem gücü), sinirsel-sembolik AI (gelişmiş öğrenme özelliklerine sahip AI teknolojisi) ve ilgili teknolojiyi kullanabilecek. Bu, kullanıcının istenen bir senaryo hakkında birkaç ayrıntıyı açıklamasına izin vererek ve ardından AI’nın söz konusu senaryonun tam açıklamasını oluşturmasına izin vererek işe yarar.

Sağlayıcılar daha sonra girilen bir sözlü açıklamayı alan ve sanal gerçeklik teknolojisini kullanarak hayata geçiren başka bir sinir ağını kullanabilir. Daha sonra bu iki nöral modeli bir araya getirerek, bir kullanıcıdan potansiyel bir senaryo hakkında kısmi bir öneri alan ve otomatik olarak eksiksiz bir VR deneyimi başlatan, kullanıcının önerisini içeren ve genişleten bir sistem elde ediyoruz.

Bu, daha fazla senaryo oluşturuldukça zaman içinde ince ayarlanacaktır. Benzersiz içerik oluşturmak için bu özelliklerden yararlanan yeterince büyük bir kullanıcı topluluğu olduğunda, AI daha sonra hepsinde veri madenciliği yapmak için kullanılabilir – ortak kalıplar arar ve ardından bunları ek materyal oluşturmak ve kullanıcı kılavuzlu içerik stilini yönlendirmek için kullanır. yaratma.

Gerçekçi ve gerçekçi olmayan senaryolar daha sonra insanlığın kitlesel zihninden tahmin edilebilir ve etkileşimli bir hikaye anlatımı arayüzü kullanılarak yönetilebilir, böylece her kullanıcının deneyimlemek istediği benzersiz senaryoyu seçmesine izin verilir. AI sonuçta Metaverse içinde sürükleyici içerik oluşturmak için kullanılacaktır.

Tüm bu kullanım durumları, VR ve blok zinciri teknolojisi ile birlikte çalışan yapay zeka hizmetlerine yönelik ciddi bir ihtiyacı göstermektedir. Metaverse’in popülaritesi arttıkça, gerekli teknolojinin yaratılmasına yardımcı olan fonların aktığını göreceğiz. Yapay zeka teknolojileri uygun şekilde yerleştirildikçe Metaverse’in gerçek potansiyelini ortaya çıkaracak ve analog dünyamızın yanında çalışan heyecan verici dijital manzaraların gelişimini göreceğiz.

Bu yazı yatırım tavsiyesi veya tavsiyesi içermemektedir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir ve okuyucular bir karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Burada ifade edilen görüş, düşünce ve görüşler yalnızca yazara aittir ve Cointelegraph’ın görüş ve görüşlerini yansıtmaz veya temsil etmez.

Ben Goertzel Yapay Genel Zeka Derneği’nin başkanı olarak görev yapan yapay zeka alanında lider bir yenilikçidir. En önemlisi, David Hanson ile birlikte Sophia’yı geliştirdiği Hanson Robotics’te baş bilim adamı olarak birçok kuruluşta araştırma bilimcisi olarak çalıştı. Hanson Robotics’te geçirdiği süre boyunca SingularityNET’i kurdu ve benzersiz kullanım örneklerine sahip bir AI araçları ağı oluşturmaya başladı.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

News Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!