Ademi merkeziyetçilik, bilimsel araştırma ve iş dünyasının gidişatını şekillendirmeye yardımcı oluyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Yeni teknolojilerin toplum üzerinde hızlı ve dramatik etkileri olabilir, ancak aynı zamanda yavaş ve kurnazca yayılabilirler. Blockchain destekli merkezi olmayan bilim (DeSci), birkaç yıllık gebelikten sonra başlıyor. Etkisi yalnızca yüksek teknoloji laboratuvarlarının ender bulunan sınırlarında değil, daha geniş anlamda iş dünyasında da hissediliyor.

Psikedelikler ve uzun ömür

2019’da kurulan biyoteknoloji merkezi olmayan özerk kuruluşlar (DAO’lar) için bir platform olan Molecule’ün kurucu ortağı ve CEO’su Paul Kohlhaas, Nisan ayında Zima Red podcast’inde ilaç araştırmaları ve fonları hakkında konuştu. Kohlhaas, ilaç araştırmaları hakkında “Daha iyi bir şekilde koordine edilirse çok daha ucuz olabileceğine inanıyoruz” dedi. “Bence kültürel ve bürokratik bir sorun var.”

Kohlhaas, ilaç sektöründeki blok zincirini bankacılıktaki fintech ile karşılaştırdı. “Bankacılık sektörü, fintech’in ardından yalnızca son 10 yılda gelişmeye başladı, çünkü fintech gerçekten onların kârlılığını incitmeye ve müşterileri elinden almaya başlıyor” dedi.

Molecule, araştırmacıların, biyoteknoloji şirketlerinin ve üniversitelerin veri ve fikri mülkiyet (IP) haklarını IP’ye dönüştürülemeyen tokenlerde (IP-NFT’ler) birleştirmesine ve böylece yeni bir pazar yaratmasına olanak tanır. IP-NFT’nin sahibi, araştırma faaliyetlerine devam etmek için fon talep edebilir veya bir kuruluş, verileri ve IP’yi kendi amaçları için kullanmak üzere IP-NTF sahibiyle bir anlaşmaya varabilir.

Finansman ayrıca yeni çıkışlar bulabilir. Kohlhaas, psikiyatride psikedelik araştırmalarından, uzun ömürlü olmanın yanı sıra kişisel olarak benimsediği bir öncelik olarak bahsetti. “Uzun ömürlü girişimler şu anda milyarderler tarafından finanse ediliyor” dedi. “Ama bence orada bir risk var. Çünkü dünyanın en zengin insanları gibi daha uzun yaşar ve daha da zenginleşirse, bu temelde uzun vadede adaletsiz bir toplum yaratacaktır, çünkü servet dağıtılmaz.”

İlişkili: Kripto dünyası uzun ömürlülüğü bilmeli

Araştırma Merkezi, baş işletme görevlisi Patrick Joyce’un bilimsel araştırma için GitHub’a kıyasla açık erişim araştırmaları için bir platformdur. Joyce Cointelegraph’a, Coinbase CEO’su Brian Armstrong’un desteğine sahip olan platformun, sonunda açık erişim yayıncılığı için ciddi bir teşvik sağlayabileceğini ve kuantum biyolojisi gibi Ulusal Bilim Vakfı’nın finanse etmediği konularda araştırma finanse edebileceğini söyledi.

İşletmeler blockchain desteği alıyor

DeSci, bir dizi ticari bağlamda bir avantaj sağlayabilir. Tüketici genomiğinin kalabalık alanı buna bir örnektir. Londra merkezli Genomes.io, halka 30x tam genom dizilimi sunuyor. Bu, yalnızca genetik ekzomu dizileyen, genomun büyük çoğunluğunu oluşturan ve önemi hızla ortaya çıkan “çöp” genleri üzerinden geçiren daha birçok tanıdık markanın aksine. Genomes.io CEO’su ve kurucu ortağı Aldo de Pape, Cointelegraph’a “Keşif olmadan bir hafta geçmiyor” dedi.

Genomes.io’nun 14 çalışanı var ve de Pape ile kurucu ortak Mark Hahnel’in birlikte çalıştığı ikinci şirket. Girişimciler, MacMillan Publishers’ta çalışırken tanıştılar ve de Pape, Hahnel’i takip ederek, büyük devlet müşterilerine araştırma verileri altyapısı sağlayan ve Hahnel’in 2011’de başlattığı Figshare adlı şirkete gitti.

2018’de, genetik dizilemenin fiyatını milyarlardan yüzlerce dolara düşüren gen haritalama gelişmelerinin beklentisiyle de Pape, Hahnel ve üç kişi daha Genomes.io’yu kurdu. Ertesi yıl, şirket ConsenSys Ventures Tachyon 2.0 hızlandırıcısına kabul edildi. 2021’de bir ilk madeni para teklifi (ICO) düzenledi.

Genomes.io müşterilerin genomlarını sıralar, şifreler ve elektronik bir kasada tutar. Müşteriler, gelmesi planlanan bir dizi yeni konu ile soy ve nadir hastalık taşıyıcı durumu gibi genetik bilgilerine dayalı raporlar almayı seçebilirler.

Müşteriler ayrıca verilerinin araştırma sorgularında kullanılmasına izin verebilir. Sorgu eşleştirme, veri kasası içinde gerçekleşir, böylece genomik veriler kasadan asla ayrılmaz. Blockchain teknolojisi, sahiplerinin verilerine yapılan tüm sorguları defterin tek bir versiyonuna kaydederek güvenlik sağlar.

Reklam Alanı

DAO aracılığıyla projenin geliştirilmesine veya tasarımına katkıda bulunanlar gibi, genomik bilgileri paylaşmaya karar verenler de GENE ile ödüllendirilir. GNOME yönetim için kullanılır ve Sushi borsasında bulunur. OpenSea’de bulunan “Geneticats” NFT, genomik dizileme ve hibrit GENE/GNOME faydaları sunar.

DAO’ya katılım için engel düşüktür. De Pape, “Şirketle daha yakın bir ilişki kurmak isteyen insanlardan gerçekten çok hoş bir ilgi var” dedi. Katılımcılar, geliştirme ve tasarım fikirlerine katkıda bulunmaları için ödüllendirilir. DAO’nun Avustralya, Bermuda ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ortakları olan büyük ölçekli projeleri içeren “Ltd. tarafında hiçbir söz hakkı yoktur”.

Biyometriyi daha iyi yapmak

Madrid merkezli DNAVerse, genomik için oldukça pratik başka bir kullanım buldu. Şirket, meta veri tabanlarında yapay zeka veya sohbet robotlarının aksine, sahiplerinin kimliklerini insan olarak doğrulamak için genetik bilgileri kullanacak. Kardeş kuruluşu 3DforScience ile birlikte DNAVerse, avatarlarla karşılaştırılabilir şekilde kullanılabilen “DNArt” NFT’ler yaratır.

Pazarlama direktörü Juan Castillo’ya göre DNAVerse, ön satış aşamasında. Sekiz çalışanı var ve 3DforScience ile birkaç tane daha paylaşıyor. Yakın zamanda Polygon Studios ile ortaklık kurdu ve Matrix World metaverse’de bir elçilik açtı. Şirket, müşterilerin genetik verilerini temel alan ancak verilerini içermeyen 200 “kriptoprotein” NFT’yi ve yüksek düzeyde özelleştirilebilir 3.200 “DNArt” NFT’yi basacak.

Tüm “DNArt” NFT’lerinin basımından sonra, yeni müşterilerin, çoğaltma sürecine katılımları için fiyatın bir yüzdesini alacak şekilde, merkezi olmayan bir piyasada paylaştırılmış bir “kriptoprotein” ve “DNArt” seçmeleri gerekecek. Genetik verileri, verilerinin kontrolü elinde olan ve anonim kalma seçeneğine sahip olan müşterilere teslim edilecektir. Henüz oluşturulmamış bir DAO’nun yönetimi altında toplanacaklar.

İş modelinin birçok clubby yönü var. Müşterilerin “DNArt” esenlik kanallarını ve genetik yakınlıklara dayalı sanal etkinlikleri içeren bir giyim serisi planlanıyor. Müşteriler, evcil hayvanları için de “DNAat” alabilirler.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

News Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!