ABD kongre araştırma ajansı UST çöküşüne ağırlık verdi, düzenlemedeki boşluklara dikkat çekti

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Amerika Birleşik Devletleri Kongresi’ni destekleyen bir yasama kurumu olan Kongre Araştırma Servisi (CRS), algoritmik stabilcoinler hakkında bir özet içeren ve TerraUSD (UST) çöküşünde bakılması gereken temel faktörlere işaret eden bir belge yayınladı.

Raporda, CRS UST kazasını “çalışma benzeri” bir senaryo olarak tanımladı ve bu tür olayların riskine bağlı politika sorunları olduğunu öne sürdü. CRS’ye göre, hamillerin varlığın dolar kurunu destekleyen rezervlerden şüphe duyması durumunda bir “çalışma” durumu başlar.

Bunu takiben önemli sayıda yatırımcı aynı anda yatırımlarını geri çekerek kripto ekosisteminin ve geleneksel finans sisteminin finansal istikrarını tehdit eden olumsuz bir domino etkisine neden oluyor.

Araştırma ajansı ayrıca, geleneksel finanstaki koşullu senaryoların, düzenleme ve banka mevduat sigortası ve likidite imkanları gibi diğer önlemlerle korunduğunu açıkladı. Bunlar, varlıklarını çekmeyi düşünenlerin teşviklerini azaltır.

Öte yandan, CRS, ajansın daha önce başka bir raporda tartıştığı gibi, stabilcoin endüstrisinin “yeterince düzenlenmiş” olmadığını ve stabilcoinlerin düzenleyici çerçevelerinde boşluklar olabileceğini belirtiyor. Ayrıca, CRS, stablecoin’leri destekleyebilecek ve raporlama gereksinimleri oluşturabilecek varlıkları kısıtlayabilecek mevcut politika önerilerini vurguladı.

İlişkili: Polygon ve diğerleri, Terra blockchain projelerine yardım eli uzatıyor

Bu arada, Amerika Birleşik Devletleri Hazine Bakanı Janet Yellen kısa süre önce UST ve Tether (USDT) gibi sabit paraların sabitlenmesinin ülkenin finansal istikrarı için bir tehdit olmadığını belirtti. Buna rağmen Bakan Yellen, dijital endüstrinin “çok hızlı büyüdüğünü” ve bankalar için benzer riskler sunduğunu da kaydetti.

Terra (LUNA) ve UST çöküşünün ardından Terra kurucu ortağı Do Kwon, Terraform Labs ekibinin Terra Luna blok zincirini çatallamak için yeni bir teklif oluşturacağını duyurdu. Yeni blok zinciri UST’ye bağlanmayacak, eski Terra ağı ise UST ile birlikte var olmaya devam edecek ve Terra Classic (LUNC) olarak yeniden adlandırılacak.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

News Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!