3 Çin şehrinin sakinleri dijital yuan ile vergi ve harç ödüyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Üç büyük Çin kentindeki sakinler, ülkenin merkez bankası dijital para birimi (CBDC) – dijital yuan (e-CNY) kullanarak vergi, damga vergisi ve sosyal güvenlik primleri ödemeye başladı.

Yerel bir habere göre, Şanghay’ın hemen güneyinde bulunan Zhejiang eyaletindeki bir dizi devlet kurumu şu anda vatandaşların vergi ödemek için dijital yuanı kullanmasını içeren gerçek dünya deneme programları yürütüyor.

Zhejiang Vergi Dairesi, ülkenin merkez bankası olan Çin Halk Bankası (PBoC) ile dijital yuanı kullanarak çeşitli vergi ödeme yöntemlerini keşfetmek için çalışıyor.

PBoC ve bağlı yerel hükümet kurumlarının, Eylül ayında Hangzhou’da gerçekleşecek olan Asya Oyunları olan dijital yuan için bir sonraki büyük teste baktığı bildiriliyor. Yerel yetkililer, dijital yuanın vergiyle ilgili faaliyetlerin hesaplanmasını kolaylaştırmak için kullanılabileceğini iddia ediyor.

Nisan 2021’de halka açık testlere başlayan dijital RMB pilot programının uygulanmasındaki başarılı adımların ardından PBoC, programı Guangzhou, Tianjin ve Chongqing dahil olmak üzere daha fazla Çin şehrine genişletmeye çalışacağını belirtti.

Vergi muhasebesinin diğer tarafında, bir yerel hükümet, salgın sırasında tüketici harcamalarını artırmayı ve yeni para birimi.

İlişkili: Hong Kong gözlemcisi, stablecoin’lerin CBDC kağıdındaki HKD’yi baltalayabileceği konusunda uyardı

Shenzhen’deki Futian bölgesinin yaklaşık 130.000 sakini, Çin sosyal medya uygulaması WeChat aracılığıyla kırmızı zarf şeklinde 15 milyon dijital yuandan (e-CNY) pay alacak. Dijital RMB airdrop, hükümetin Çin’in son COVID-19 ile ilgili karantinalardan en çok etkilenen bölgelerinde harcamaları artırmaya yönelik en son girişimini işaret ediyor.

Çin ve diğer Doğu Asya kültürlerinde, parasal hediyeler genellikle kırmızı paketler veya zarflar içinde dağıtılır, çünkü renkli ambalajlar alıcıya iyi dilekler ve şans getirir.

Bu gelişmeler, Çin’in kamu kullanımı için bir merkez bankası dijital para birimi geliştirmede halihazırda önemli liderliğini genişletiyor ve ülkelerin çoğu hala CBDC uygulamasının araştırma aşamalarında.

Devlet medyasına göre, Çin genelinde dijital yuandaki işlemler 2021’in sonunda yaklaşık 87,6 milyar yuan’a ulaştı.

Reklam Alanı
0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

News Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!