2022’de şimdiye kadar DeFi’den 1,6 milyar dolardan fazla yararlanıldı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Merkezi olmayan finans (DeFi) alanı, bu yıl şimdiye kadar hack’ler, istismarlar ve dolandırıcılıklarla dolup taştı ve kullanıcılardan çalınan 1,6 milyar doların üzerinde kripto para 2020 ve 2021’de toplam çalınan miktarı aştı.

Blockchain güvenlik firması CertiK tarafından yapılan analiz, Pazartesi günü Mart ayının en yüksek değerin 719,2 milyon dolar ile çalındığını ve 2020’nin tamamında çalınandan 200 milyon dolar daha fazla olduğunu gösteren istatistikleri ortaya çıkardı. Mart rakamı büyük ölçüde Ronin Bridge istismarından kaynaklanıyor. Saldırganlar 600 milyon doların üzerinde kripto parayla kaçtı.

Nisan ayı saldırılar için yoğun bir ay oldu ve CertiK, günde ortalama bir tane olmak üzere 31 büyük olay kaydetti. En değerlisi, Beanstalk Farms’tan bir ani kredi saldırısıyla ele geçirilen 182 milyon dolardı.

CertiK, geçen ayki en değerli ikinci soygun olan Fei Protokolü’nün yaklaşık 80 milyon dolar kaybettiğini ve her ikisi de ayın sonunda gerçekleşen otomatik piyasa yapıcı protokolü Saddle Finance’ten 10 milyon dolar kaybettiğini kaydetti.

Her iki protokol de çalınan fonları iade etmeleri karşılığında ilgili saldırganlara bir ödül teklif etmek için Twitter’a gitti. Bunun olma olasılığı zayıf olsa da, Poly Network korsanı 2021’de ağdan çalınan 610 milyon doların neredeyse tamamını geri verdiği ve 500.000 dolarlık ödül ödülünü reddettiği için duyulmamış bir şey değil.

Sertifika dedim Nisan 2022’nin, bu tür istismarlardan kaynaklanan 301,4 milyon dolara ulaşan kayıplarla “bizim tarafımızdan şimdiye kadar kaydedilen en yüksek dolar tutarındaki kayıpların rekorunu elinde bulunduruyor”. Karşılaştırıldığında, Ocak, Şubat ve Mart 2022’de ani kredi saldırısı kayıpları kombine sadece 6.7 milyon dolardı.

İlişkili: Tüm zamanların en büyük kripto soygunları

DefiLlama’ya göre, bu yılki DeFi istismarlarının analizi, DeFi’de kilitli toplam değerin (TVL) 16 Mart’tan bu yana ilk kez 200 milyar doların altına düşmesiyle ortaya çıkıyor.

30 Nisan ile 1 Mayıs arasında TVL, %3,5’in biraz üzerinde bir düşüşle 195,87 milyar $’a düşerken, Salı günü sadece biraz toparlanarak 199,42 milyar $’a yükseldi. 3 Nisan’dan bu yana geçen 30 gün, TVL’de %13,5’lik bir düşüş ve 2 Aralık 2021’deki tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 254 milyar doların üzerinde olandan bu yana yaklaşık %22’lik bir düşüş gördü.

Reklam Alanı

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

News Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!