2022 ayı piyasasında en iyi performansı gösteren ilk 3 kripto para birimi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Kripto piyasası, Kasım 2021’de 3 trilyon doları aşan değerlemesi ile Mayıs 2022’de 1.23 trilyon dolara düşmesiyle son altı ayda düşüş yaşadı.

Kalıcı olarak yüksek enflasyona ilişkin korkular, Federal Rezerv’in buna şahin tepkisi ve Ukrayna ile Rusya arasında devam eden çatışma, yatırımcıları daha riskli varlıklara maruz kalmalarını sınırlamaya sevk etti. Ayrıca, ABD doları gibi güvenli limanlara yönelik artan iştahı, bazı en iyi kripto para birimlerine ve ABD hisse senetlerine olan talebi azalttı.

Sonuç olarak, Dogecoin (DOGE) ve Cardano (ADA) gibi bazı dijital varlıklar, geçen yıl kurulan rekor seviyelerinden %80’den fazla düştü. Aynı zamanda, birkaç token, ilk 30’daki diğer varlıklara kıyasla cüce düşüşlere rağmen benzer düşüşlere tanık oldu.

Bunlar, rastgele sırada listelenen kripto para birimleri arasında üç tanedir.

Monero (-655%)

Gizlilik odaklı kripto para birimi Monero (XMR), Kasım 2021’den bu yana alandaki en büyük rakiplerinden daha az kayıp yaşadı.

XMR’nin fiyatı, Kasım 2021’deki zirvesi olan 300$’dan yaklaşık %40 düşerek 186$’a düştü. Düşüş, Monero’nun Mayıs 2021’de 520 dolar civarında rekor seviyeye ulaşmasından sonra başlayan daha geniş bir düzeltme hareketinin bir parçası olarak ortaya çıktı ve net aşağı yönlü düzeltmeyi yaklaşık %65’e getirdi.

XMR/USD haftalık fiyat tablosu. Kaynak: TradingView

XMR’nin Kasım 2021’den bu yana sınırlı olumsuz beklentileri, yaptırımları atlamak için kullanıldığına dair raporların ortasında ortaya çıktı. Bu arada, kripto piyasasında gizlenen katı düzenlemelere ilişkin korkuların da Monero için spekülatif talebi artırdığı görülüyor.

Teknik bir perspektiften bakıldığında, XMR, 50 haftalık üstel hareketli ortalaması (50 haftalık EMA; kırmızı dalga) ile 211 dolar civarında ve 200 haftalık EMA (mavi dalga) 167 dolar civarında tanımlanan bir aralıkta konsolide oluyor ve bir önyargı çatışmasının altını çiziyor. .

UNUS SED LEO (-40%)

BitFinex borsasının ana şirketi olan iFinex tarafından desteklenen bir yardımcı program tokeni olan UNUS SED LEO (LEO), daha geniş kripto trendlerinden büyük ölçüde etkilenmedi.

Token, ilk 30’daki rakipleri Kasım 2021’den sonra düşüşe geçse bile yükseliş trendini sürdürdü; Şubat 2022’de tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 8,15$’a ulaştı ancak o zamandan beri neredeyse %40 oranında düzeldi ve şu anda 4,90$ civarında işlem görüyor.

2022 ayı piyasasında en iyi performansı gösteren ilk 3 kripto para birimi
LEO/USD haftalık fiyat tablosu. Kaynak: TradingView

Özellikle, iFinex, 2018’de 1 milyar dolar toplamak için özel bir token satışında LEO’yu tanıttı. Bunu yaparken, firma, ödeme işlemcisi Crypto Capital’in kısmi fon ele geçirilmesinden sonra maruz kaldığı nakit açığını hafifletmek istedi.

IFinex ayrıca bir önceki aya ait konsolide gelirlerinin minimum %27’si ile LEO’yu geri alacağını ve böylece arzını piyasadan kaldıracağını açıkladı. Buna ek olarak, firma ayrıca 2016 yılında geri kazanılan Crypto Capital fonlarının %95’ini ve BitFinex hackinden elde edilen fonların %80’ini LEO satın almak için tahsis etmeyi taahhüt etti.

LEO’nun bugüne kadarki getirileri artık %100 civarında. Ancak, Santiment’ten alınan verilere göre, token büyük ölçüde merkezileşmiş görünüyor ve sözde merkezileştirilmiş bir değişim balinası hala net arzının yaklaşık %97’sini elinde tutuyor.

Reklam Alanı

Binance Coin (-%53)

Monero gibi, BNB de Mayıs ayının başında token başına fiyatı 700 doları aştığı için zirveye ulaştı. Ardından Kasım 2021’de BNB/USD paritesi, piyasanın geri kalanıyla birlikte daha düşük düzeltme yapmadan önce rekorunu neredeyse yeniden test etti. Bunu yaparken, değerinin yarısından fazlasını sildi ve şu anda 325 dolar civarında işlem görüyor.

2022 ayı piyasasında en iyi performansı gösteren ilk 3 kripto para birimi
BNB/USD haftalık fiyat tablosu. Kaynak: TradingView

BNB, hacim olarak dünyanın önde gelen kripto borsası ve BNB Zinciri adlı yerel bir blok zinciri de dahil olmak üzere Binance ekosisteminde bir yardımcı program belirteci olarak hizmet eder. Token sahipleri ayrıca, daha sonra oylanacak olan BNB Chain’in yerleşik yönetişim modülü aracılığıyla teklifler sunabilir.

Diğer kripto varlıkları

En iyi kriptolar, Bitcoin (BTC) ve Ethereum’un yerel tokeni Ether (ETH), devam eden ayı piyasasındaki en üst sıradaki rakiplerinin çoğundan daha iyi performans gösterdi.

BTC’nin fiyatı, Kasım 2021’deki rekor seviye olan 69.000 $’dan %57 düşüşle 29.300 $’a düştü. Bu arada, ikinci en büyük kripto para ETH, aynı dönemde 4.850 doların üzerinde %60 düşüşle 1.975 dolara düştü.

İlgili: Bitcoin fiyat koması, Wall Street’i pazarın ‘ralli çağrısı’ işaretleri arasında açık olarak selamlıyor

Shiba Inu (SHIB) ve Polkadot (DOT), sırasıyla 55$ ve 0,000008760$ olan rekor seviyelerinden %65 düştü.

Burada ifade edilen görüşler ve görüşler yalnızca yazara aittir ve Cointelegraph.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir, karar verirken kendi araştırmanızı yapmalısınız.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

News Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!